Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Pobrali się w ogniu walk. 75. rocznica „najsłynniejszego ślubu powstania”

Alicja i Bolesław Biegowie pobrali się trzynastego dnia powstania warszawskiego (fot. Muzeum Powstania Warszawskiego)

On miał pseudonim Pałąk, ona – Jarmuż. Alicja i Bolesław Biegowie – bo o nich mowa – obchodzą właśnie 75. rocznicę ślubu, który wzięli w ogniu walk powstania warszawskiego. Pobrali się trzynastego dnia po jego wybuchu, a za obrączki posłużyły kółka od firanek. – To była uczta weselna z biszkoptami, sardynkami, pasztetami, winami francuskimi, które odbiliśmy Niemcom. Naturalnie, była wódka – wspominał po latach Bolesław Biega.

„Pierwszy raz od pięciu lat byliśmy wolni. Gdyby nie powstanie, moglibyśmy być 17. republiką”

– Całe społeczeństwo marzyło o tym. To może była też kwestia tego, żeby tych Niemców pogonić. Wydaje mi się, że gdyby nie było powstania, to...

zobacz więcej

Alicja, z domu Treutler, w czasie powstania była sanitariuszką w stopniu strzelca. Bolesław był dowódcą kompanii „Szare Szeregi” batalionu „Kiliński” i został ranny w pierwszych dniach powstania podczas ostrzału gmachu banku PKO na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej. Tam trafił do prowizorycznego szpitala, a jego kolega Staszek „Frasza” Brzosko przejął dowództwo. – Przyszła żona przychodziła mnie odwiedzać, kiedy tylko mogła – wspominał „Pałąk” w rozmowie ze Sławomirem Turkowskim, opublikowanej na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

– „Frasza” mówi: „No, dlaczego wy się nie pobierzecie?”. Mówię: „No jak w takiej sytuacji możemy się pobrać?”. „Ja to załatwię” – odpowiedział. Przez gońca posłał notatkę do dowództwa batalionu i wieczorem goniec wrócił, że kapelan batalionowy „Corda” przyszedł dać nam ślub. Zaraz „Frasza” posłał gońca na pocztę powiedzieć Lili, że jutro ma być jej ślub o godzinie jedenastej i niech się stawi. I przyszła – opisywał powstaniec.

Ślub wzięli dokładnie o jedenastej rano, bardzo blisko szpitala urządzonego w gmachu PKO – w niewielkim kościele Imienia Jezus przy ul. Moniuszki. W tym czasie na Starówce Niemcy urządzili masakrę warszawiaków.

ślub Biegów

W czasie Powstania Warszawskiego zawarto ponad 250 małżeństw (statystycznie 4 śluby dziennie), ale to ich, ze względu na obecność kamery Biura Informacji i Propagandy AK, jest tym najbardziej znanym. ��Alicja i Bolesław Biegowie obchodzą dziś 74. rocznicę ślubu. 13 sierpnia 1944 roku pobrali się w niedużym kościele Imienia Jezus przy ul. Moniuszki. Obecnie mieszkają w Stanach Zjednoczonych. www.1944.pl/powstancze-bio…/alicja-treutler-biega,46315.html www.1944.pl/powstancze-biogramy/boleslaw-biega,2952.html

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Niedziela, 12 sierpnia 2018
Po powstaniu Alicja i Bolesław Biegowie trafili do Niemieckiej niewoli, a po wyzwoleniu – wyjechali do Stanów Zjednoczonych i tam osiedli.

Przed ślubem, przyszła żona odwiedzała rannego powstańca, kiedy tylko mogła (fot.Muzeum Powstania Warszawskiego)

źródło:
Zobacz więcej