Słowaccy ratownicy sprowadzili z Gerlacha trzech Polaków

Słowaccy ratownicy górscy sprowadzili polskich turystów z Gerlacha (fot. Shutterstock/sonby)

Trzech polskich taterników bezpiecznie sprowadzili w nocy słowaccy ratownicy górscy z Gerlacha, najwyższego szczytu Tatr. Akcja zakończyła się tuż przed gwałtowną burzą.

Lawina w Tatrach pogrzebała słowackiego ratownika

W rejonie Doliny Białej Wody po słowackiej stronie Tatr zeszła lawina. Zginął jeden wspinacz, drugi trafił do szpitala.

zobacz więcej

Jak poinformowali na swojej stronie internetowej ratownicy Horskiej Zachrannej Służby, turyści najpierw poprosili o nawigację telefonicznie ok. godz. 16. Okazało się, że Polacy znajdowali się wtedy między Lawinowym Szczytem i Zadnim Gerlachem. Ratownicy zalecili im powrót do Litworowej Przełęczy i zejście do doliny.

„Krótko przed zmierzchem turyści ponownie zadzwonili do ratowników o pomoc. Według prognozy pogody ewakuacja helikopterem nie byłaby możliwa z powodu zbliżającego się zimnego frontu burzowego” – napisali w komunikacie słowaccy ratownicy górscy.

„Grupa ratowników została przetransportowana śmigłowcem w pobliże poszkodowanych, a dalej wyprawa odbyła się pieszo. Kolejna grupa ratowników wyruszyła do poszkodowanych ze schroniska Dom Śląski. Polacy nie mieli wystarczającego doświadczenia i umiejętności technicznych potrzebnych do pokonania tej trasy” – poinformowano.

źródło:

Zobacz więcej