Rząd wesprze rolników poszkodowanych przez suszę

– Tak jak w poprzednim roku, rząd chce wesprzeć wszystkie te osoby, które dotknięte są skutkami suszy, różnymi instrumentami finansowymi – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller po posiedzeniu Rady Ministrów.

– Wiceminister rolnictwa przedstawił na posiedzeniu rządu na temat oceny skutków suszy. Trwają nadal prace poszczególnych komisji w gminach, które szacują skutki suszy – poinformował rzecznik rządu . Jak dodał, jeszcze cały raport z poszczególnych gmin nie został przesłany.

– Poszczególne decyzje (dot. pomocy – red.) zostaną przedstawione w sytuacji, kiedy już te realne koszty zostaną w pełni oszacowane – poinformował Piotr Müller. Jednocześnie zaapelował do wójtów, aby ja najszybciej przekazywali te informacje do wojewodów, a wojewodowie przekażą je rządowi.

Rzecznik zaznaczył, że „jest kilka elementów jeżeli chodzi o pomoc dla rolników”. – Tak jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku będziemy wspierać rolników w zakresie pomocy suszowej czy to w ramach odszkodowań, czy pomocy w spłacie kredytów, zmniejszenia opodatkowania jeżeli chodzi o podatek rolny – powiedział Müller.

Rzecznik zapowiedział, że rząd rozpoczyna prace nad wieloletnim programem w ramach którego ma zostać przekazane 430 mln zł na tzw. program małej retencji.


Pieniądze dla rolników na małą retencję już w tym roku

Informacja o stratach spowodowanych przez suszę

Straty spowodowane przez tegoroczną suszę szacuje się na 1 mld 87 mln 955 tys. zł – wynika z informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, z którą zapoznał się we wtorek rząd. Dodano, że zgodnie z danymi z początku sierpnia br. suszę zanotowano w 134 tys. 289 gospodarstwach rolnych na powierzchni 1 mln 805,5 tys. ha upraw.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, według stanu na 31 lipca br. susza rolnicza w Polsce występuje we wszystkich monitorowanych uprawach, czyli zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu.

„Straty w uprawach rolnych szacowane są przez 1298 komisji powołanych przez wojewodów, które działają w 1250 gminach. Według danych z początku sierpnia br. w 134 289 gospodarstwach rolnych - na powierzchni 1 805,5 tys. ha upraw straty spowodowane przez suszę oszacowano na 1 mld 87 mln 955 tys. zł” – podano w komunikacie CIR.

Zaznaczono, że komisje szacujące straty nadal pracują.

Zobacz więcej