RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Te ataki są niebywałe”. Kościół na Węgrzech zabrał głos nt. sporu w Polsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres wyraził solidarność z abp. Markiem Jędraszewskim (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres wyraził solidarność z abp. Markiem Jędraszewskim (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres, wyraził poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w liście skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

„Jesteśmy wrażliwi na uciszanie opinii”. Słowacki episkopat wsparł abp. Jędraszewskiego

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji arcybiskup Stanislav Zvolenský wyraził poparcie dla apb. Marka Jędraszewskiego i solidarność z nim w...

zobacz więcej

W liście węgierski biskup wyraził solidarność i braterskie wsparcie episkopatu Węgier.

„Wiemy z naszej historii, że wytrwanie w nauczaniu naszej wiary wielokrotnie wywoływało gniew innych. Tym niemniej obserwujemy ze zdumieniem ostatnie niesłuszne ataki, ponieważ wyraziliście jedynie nauczanie Kościoła katolickiego w obliczu zjawiska naszych czasów” – napisał przewodniczący Episkopatu Węgier.

Dalej czytamy: „Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, jednocześnie odmawiają prawa do wypowiadania się wam i tym, którzy mają odmienne zdanie w danej sprawie”.

„Ponieważ ataki te są niebywałe, pragniemy również i my wyrazić za pomocą tego listu naszą solidarność i nasze braterskie wsparcie” – dodał węgierski biskup.

List ze Słowacji

Wcześniej, również we wtorek, list z poparciem dla abp. Jędraszewskiego skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji Stanislav Zvolenský.

Metropolita krakowski jest atakowany przez środowiska lewicowo-liberalne i LGBT za słowa o „tęczowej zarazie”, które wypowiedział 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Podczas homilii w bazylice Mariackiej w Krakowie arcybiskup mówił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska.

Samuel Pereira: Rzucili się, wściekli, na abp. Jędraszewskiego, bo nie zrozumieli jego homilii

Homilia abp. Jędraszewskiego to było jedno z najlepszych kazań powstańczych, pokaz mądrości i odwagi Kościoła katolickiego, w którą tylu wiernych...

zobacz więcej

– Trzeba było długo na nią czekać (...). Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – powiedział.

Duchownego krytykują środowiska popierające ideologię LGBT. Lider Wiosny Robert Biedroń w liście do papieża Franciszka nawiązał do słów abp. Jędraszewskiego i poprosił go o „reakcję, która zmieni nienajlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła”.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Natomiast wyrazy solidarności z arcybiskupem wyraziły środowiska katolickie, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prymas Czech kard. Dominik Duka, środowiska prawicowe, Światowy Związek Żołnierzy AK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej