Tak źle w niemieckiej gospodarce nie było od lat. „Wszyscy są bardzo zdenerwowani”

Ryzyko dewaluacji walut oraz zwiększone prawdopodobieństwo brexitu bez porozumienia wywierają dodatkową presję na i tak już słaby wzrost gospodarczy (fot. Shutterstock/Avigator Fortuner)

Indeks badania koniunktury niemieckiego instytutu ZEW w sierpniu wyniósł -44,1 pkt. To wynik najgorszy od ośmiu lat. W porównaniu do lipca wskaźnik nastrojów gospodarczych jest gorszy o 22 pkt. proc. i wyniósł -22,3 pkt.

Znaczny zysk PKO BP. Ponad 1,2 mld zł

Zysk netto grupy PKO BP w drugim kwartale 2019 r. wzrósł do 1.217 mln zł z 933 mln zł rok wcześniej – podał bank w raporcie półrocznym. Zysk banku...

zobacz więcej

Odczyt instytutu ZEW w sierpniu pokazał, że nastroje gospodarcze w Niemczech są najgorsze od 2011 r. – Indeks ZEW nie był najważniejszy, ale tym razem wszyscy są bardzo zdenerwowani i patrzą na wszelkiego rodzaju dane – mówi strateg w DZ Banku Daniel Lenz,

Z kolei prezes ZEW Achim Wambach skomentował, że „wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW wskazuje na znaczne pogorszenie perspektyw dla niemieckiej gospodarki”.

– Ostatnia eskalacja sporu handlowego między USA i Chinami, ryzyko dewaluacji walut oraz zwiększone prawdopodobieństwo brexitu bez porozumienia wywierają dodatkową presję na i tak już słaby wzrost gospodarczy. Najprawdopodobniej spowoduje to dalsze obciążenie niemieckiego eksportu i produkcji przemysłowej – mówił Wambach.

źródło:
Zobacz więcej