„Jestem rozczarowany nieobecnością przedstawicieli PO-KO na spotkaniu ws. lotów VIP-ów”

W poniedziałek w KPRM odbyło się spotkanie w sprawie projektu ustawy, który ma uregulować loty służbowe najważniejszych osób w państwie (fot. Shutterstock/Stanislaw Tokarski)

– To jest takie bardzo wyraźne wskazanie, że nie chodzi o to, żeby ten problem jakoś uporządkować, rozwiązać, tylko bardziej chodzi o emocje kampanijne. To jest niestety specyfika tej rozpoczynającej się kampanii, że mamy bardzo dużo emocji, a nie zawsze mamy dyskusje programowe i nad tym ubolewam - powiedział wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do nieobecności przedstawicieli PO-KO na spotkaniu w sprawie projektu ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie.

Wykaz lotów premierów rządu. „Wątpliwości co do sensu politycznego” podróży Tuska

Kancelaria premiera opublikowała wykaz lotów Mateusza Morawieckiego, który zawiera 207 pozycji, od czasu kiedy pełni funkcję szefa rządu. Jak...

zobacz więcej

W poniedziałek w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie w sprawie projektu ustawy, który ma uregulować loty służbowe najważniejszych osób w państwie. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich zaangażowanych instytucji, kancelarii Sejmu, Senatu, prezydenta oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych, z wyjątkiem PO-KO.

Kancelarię Prezydenta reprezentował Paweł Mucha. We wtorek w Polskim Radiu 24 przyznał, że jest rozczarowany nieobecnością przedstawicieli PO-KO na spotkaniu.

– Szkoda, że przy tej dobrej inicjatywie, którą zgłosiła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wczorajsze spotkanie nie odbyło się bez politycznego zacietrzewienia - powiedział Mucha.

Jego zdaniem, nieobecność przedstawicieli PO-KO wynika z rozpoczynającej się kampanii wyborczej. – To jest takie bardzo wyraźne wskazanie, że nie chodzi o to, żeby ten problem jakoś uporządkować, rozwiązać, tylko bardziej chodzi o emocje kampanijne. To jest niestety specyfika tej rozpoczynającej się kampanii, że mamy bardzo dużo emocji, a nie zawsze mamy dyskusje programowe i nad tym ubolewam - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jak dodał, oczekuje jasnego stanowiska przedstawicieli PO-KO, dotyczącego szczegółów takich lotów. – Mam nadzieję, że opozycja to przemyśli i się w te procesy zaangażuje - podkreślił.


Dworczyk: możliwe „wyłączenie z jawności niektórych lotów”

Projekt ustawy o lotach VIP-ów

Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiedział pod koniec lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji ws. lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Prezes PiS poinformował wówczas PAP, że zwrócił się do ministra obrony narodowej, szefa KPRM i poprosił prezydenta, by stworzyć przepisy regulujące loty służbowe.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną.

W ubiegły poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.


Rzecznik rządu: chcemy, by projekt ws. lotów VIP-ów był przyjęty na sierpniowym posiedzeniu
Kwestia lotów Kuchcińskiego była krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by przedstawił on szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Posłowie PO-KO w związku z informacjami o lotach Kuchcińskiego złożyli wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu, nad którym Sejm miał debatować w piątek. Ponadto politycy PO-KO powołując się na doniesienia medialne zarzucili Kuchcińskiemu, że w sposób nieuprawniony podróżowali z nim podczas służbowych lotów m.in. poseł PiS Stanisław Piotrowicz i jego żona Maria, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska "i wielu innych w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego".

W piątek Kuchciński złożył rezygnację, a Sejm na nowego marszałka wybrał b. szefową MSWiA Elżbietę Witek, natomiast w środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami Kuchcińskiego.

Specjalny rejestr lotów VIP-ów będzie dostępny dla opinii publicznej

źródło:

Zobacz więcej