Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Dwa rosyjskie bombowce odbyły lot nad Morze Północne

Bombowcom towarzyszyły norweskie myśliwce F-16 (fot. Reuters)

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły trwający ponad dziewięć godzin planowy lot nad morzami Barentsa, Norweskim i Północnym – poinformowało ministerstwo obrony Rosji.

Kolejna eksplozja w Rosji. Tym razem reaktor jądrowy

Podczas testów na Morzu Białym na północy Rosji wybuchł mały reaktor jądrowy – podają media w Rosji, powołując się na oświadczenie Rosyjskiego...

zobacz więcej

Według niego na poszczególnych etapach lotu bombowcom towarzyszyły norweskie myśliwce F-16.

Jak zaznaczył resort obrony, załogi lotnictwa strategicznego regularnie realizują loty nad międzynarodowymi wodami Arktyki, Bałtyku, Morza Czarnego i Oceanu Spokojnego, ściśle przestrzegając przy tym międzynarodowych przepisów o żegludze powietrznej i nie naruszając granic innych państw.

Tu-95MS (oznaczenie zachodnie Bear-H) to czterosilnikowy turbośmigłowy ciężki bombowiec z uzbrojeniem ofensywnym w postaci pocisków manewrujących.

W zeszłym tygodniu Rosja poinformowała Norwegię, że zamierza w dniach od 14 do 17 sierpnia przeprowadzić ćwiczenia swych sił morskich i lotniczych w pobliżu północnej części norweskiego wybrzeża, z czym łączyć się będzie zamknięcie czterech akwenów.

Według norweskiego ministerstwa obrony wpisuje się to w tendencję zwiększania przez Rosję częstotliwości tego rodzaju przedsięwzięć wojskowych i przemieszczania ich coraz bardziej na zachód.

źródło:

Zobacz więcej