Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Polskie zakłady zbudują elementy wyrzutni Patriotów

Patriot jest jednym z najbardziej popularnych systemów w krajach NATO (fot. REUTERS/ U.S. Air Force/Tech. Sgt. Darnell T. Cannady)

Wojskowe Zakłady Elektroniczne, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisały porozumienie z amerykańskim koncernem Raytheon Integrated Defense Systems, umożliwiające produkcję jednego z modułów dla systemu obrony powietrznej Patriot. W ramach umowy firma ma wyprodukować i dostarczyć moduł elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) na potrzeby programu „Wisła”.

Elementy systemu Patriot powstaną w Polsce. Podpisano kolejne umowy

Produkcję elementów wyrzutni i pocisków PAC-3 MSE oraz ich testy w Polsce przewidują umowy offsetowe podpisane między Polską Grupą Zbrojeniową a...

zobacz więcej

Jak wyjaśniał prezes Wojskowych Zakładów Elektronicznych dr inż. Przemysław Kowalczuk, to istotny element, który kontroluje całą wyrzutnię rakietową.

– Jest to moduł zaawansowanej elektroniki, pozwalający na kontrolowanie wyrzutni łącznie z komunikacją z samą rakietą aż do chwili jej startu. To technologia, która płynie do nas ze Stanów Zjednoczonych, a WZE ma możliwość partycypacji w rozumieniu technicznym całego modułu, produkcji, później w utrzymaniu i sprawnym funkcjonowaniu przez co najmniej 30 lat – powiedział Kowalczuk.

– Dzięki doświadczeniu, które zbieramy już nawet podczas tych prac przygotowawczych, możemy zaoferować nowe wersje takiego modułu czy inne rozwiązania pożądane przez użytkowników – uważa prezes WZE.

Członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślał, że podpisany dokument to bezterminowa umowa biznesowa, a nie offsetowa. Dzięki niej Wojskowe Zakłady Elektroniczne będą mogły produkować moduł również na potrzeby zagranicznych klientów. Jeśli Raytheon zostanie dostawcą systemu obrony powietrznej w danym postępowaniu, WZE może przedstawić swoją ofertę.

– Jeżeli jakość i cena wytworzenia tego modułu będzie konkurencyjna w ramach różnych postępowań, to oczywiście wtedy WZE wejdzie w realną sprzedaż – mówił Radosław Domagalski-Łabędzki.

Zwrócił uwagę, że Patriot jest jednym z najbardziej popularnych systemów w krajach NATO, dlatego w jego ocenie będzie wiele możliwości uczestniczenia w różnych postępowaniach ofertowych przez WZE.

W ramach programu „Wisła” pierwszy moduł testowy WZE ma przygotować do stycznia 2021 r. Po jego sprawdzeniu i zaakceptowaniu właściwa produkcja ośmiu sztuk nastąpi w sierpniu tego samego roku.

źródło:
Zobacz więcej