Sto „spadających gwiazd” w ciągu godziny! Obserwuj niebo i prześlij zdjęcia

Zdjęcia prosimy przesyłać na adres twoje@tvp.info (fot. Ethan Miller/Getty Images)

Dziś w nocy w ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć nawet sto meteorów. Z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum aktywności Perseidów, zwanych „spadającymi gwiazdami”. Najlepiej obserwować je z dala od świateł, poza miastem. Jeżeli uda Ci się zrobić dobre ujęcie zjawiska, podziel się nim z nami i wyślij na adres twoje@tvp.info lub na numer 601 600 100.

Jakie macie pomysły na nietypowe wakacje? Czekamy na wasze zdjęcia

Czy wakacje zawsze trzeba spędzać nad morzem? Niekoniecznie! Wolny czas można zorganizować w niekonwencjonalny sposób, w nietypowych miejscach....

zobacz więcej

Kierownik Planetarium Centrum Nauki Kopernik Weronika Śliwa wyjaśnia, że „spadające gwiazdy”, „to sytuacje, w których natrafiamy na ślad pozostały po komecie krążącej wokół Słońca”.

– Kiedy Ziemia przecina taką pylistą ścieżkę, to prędkość odłamków pozostałych po komecie względem nas wynosi kilkadziesiąt kilometrów na sekundę i wpadając w ziemską atmosferę wywołują spektakularne zjawiska meteorów, czyli świetlistej smugi, za pomocą której śledzimy jak przelatują w ziemskiej atmosferze – mówi naukowiec.

Weronika Śliwa poleca zaleca oglądanie Perseidów na otwartej przestrzeni, w ciemnej okolicy.

– Najlepiej usiąść na leżaku patrząc w północno-wschodnią stronę. Wtedy można zobaczyć ślad po komecie nawet z częstotliwością raz na minutę. Najlepiej oglądać gołym okiem, bez lornetek czy teleskopów, bo chodzi o to, że meteory przecinają prawie całe niebo, więc używając przyrządów, które pokazują tylko mały wycinek nieba, można łatwo przegapić spadające gwiazdy – podkreśla.

Wspólne oglądanie Perseidów organizuje między innymi Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie od 21.00 dla gości przygotowane będą leżaki, a eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania. Na czas obserwacji zostaną wygaszone światła wokół centrum. Oświetlenie zgaśnie też na PGE Narodowym, a Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego.

źródło:
Zobacz więcej