„Ograniczyć mięso” w warszawskich szkołach. „By dzieci–weganie nie czuły się wykluczone”

Radne opowiedziały się m.in. za wprowadzeniem m.in. bezmięsnych zup (fot. Shutterstock/Oksana Shufrych)

Dwie radne Koalicji Obywatelskiej i jedna radna niezrzeszona ze stołecznej dzielnicy Ochoty chcą, by w szkolnych stołówkach ograniczyć spożywanie mięsa. Wszystko po to, by „dzieci, które są weganami i wegetarianami, nie czuły się wykluczone”.

Żłobek za 1400 zł w Warszawie. „Pieniądze prześlecie mi? Bo chyba Trzaskowski nie kłamał”

„Dziś wiemy, że warszawianki i warszawiacy nie otrzymają warszawskiego 1300 plus” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości, stołeczny...

zobacz więcej

O sprawie pisze stołeczna „Gazeta Wyborcza”. Radne KO Sylwia Mróz i Agata Solecka oraz jedna radna niezrzeszona Anita Szymańska złożyły do burmistrz Ochoty interpelację, w której domagają się wdrożenia pomysłu w życie w szkołach dzielnicy.

„Radne zaproponowały wprowadzenie dnia wegetariańskich posiłków w placówkach oświatowych. W uzasadnieniu napisały, że chodzi o kształtowanie postaw konsumenckich korzystnych dla środowiska, które najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Produkcja mięsa prowadzi do zanieczyszczenia wód, degradacji gleb i globalnego ocieplenia, więc warto choć częściowo zrezygnować z jego spożycia” – relacjonuje gazeta.

– Wśród dzieci korzystających ze stołówek są również wegetarianie i weganie, którzy albo nie mają możliwości wyboru odpowiedniej dla siebie diety, albo muszą wybierać spośród tradycyjnych potraw bezmięsnych, które nie są przygotowywane z myślą o osobach niejedzących mięsa. To bardzo martwi rodziców, którzy sygnalizowali radnym ten problem – wyjaśnia Sylwia Mróz.

– Idealnym rozwiązaniem byłoby np. przygotowywanie bezmięsnych zup, które nie umniejszają walorów zdrowotnych, a jednocześnie są akceptowane przez jaroszy – dodaje radna.

źródło:
Zobacz więcej