Hulajnogi elektryczne znikają z chodników. Projekt zmian w ustawie

Nowe przepisy przewidują, że hulajnogi elektryczne znikną z chodników (fot. Shutterstock/travellifestyle)

Sejm rozpocznie pracę nad projektem ustawy, która unormuje sytuację prawną urządzeń transportu osobistego (UTO). Hulajnogami elektrycznymi będzie można poruszać się po chodniku tylko w wypadku, gdy nie ma ścieżki rowerowej. Nowe przepisy wprowadzają wiele ograniczeń – informuje „Rzeczpospolita”.

Miliardowy interes. Polacy przekonali się do pojazdów na minuty

Do 2025 r. liczba współdzielonych skuterów i hulajnóg skoczy o 500 proc, z kolei flota rowerów i aut zwiększy się o około 130 proc. Prognozy...

zobacz więcej

Ministerstwo Infrastruktury przewiduje w projekcie ustawy definicję UTO. Wynikają z niej liczne ograniczenia. Dopuszczalna prędkość hulajnóg np. nie będzie mogła przekroczyć 25km/h.

W projekcie określona została m.in. także dopuszczalna wielkość i waga urządzeń. Ich szerokość nie może przekraczać 90 cm, długość 125 cm, a maksymalna waga 20 kg.

„Ministerstwo zmierza inną drogą niż wcześniejsze koncepcje. Pod pojęciem UTO rozumieć będziemy „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu” – podaje „Rzeczpospolita”.

Z hulajnóg nie będą mogły korzystać osoby poniżej 10. roku życia, nawet w towarzystwie osoby dorosłej. Ponadto resort infrastruktury chce, by takie urządzenia były traktowane jak rowery. Oznacza to, że wymagana będzie karta rowerowa, a użytkownicy – w przypadku jazdy po chodniku – będą musieli zachować szczególną ostrożność i ustępować pieszym.

W obecnie obowiązującym prawie, z powodu braku pojęcia o UTO, próbowano przypisać do tych urządzeń przepisy odnoszące się do istniejących już kategorii uczestników ruchu. Użytkowników elektrycznych hulajnog traktowano, więc jak pieszych.

Zmiany w ustawie mają zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a także wpłynąć pozytywnie na komfort pieszych przy korzystaniu z przeznaczonej dla nich przestrzeni.

źródło:
Zobacz więcej