Niebezpieczne burze z gradem! Wiatr może osiągnąć prędkość do 110 km/h

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert dla osób przebywających w województwach południowo-wschodniej Polski. Na tych obszarach mogą wystąpić burze z gradem i silny wiatr. RCB zaleca, by nie wychodzić z domu, a jeśli to niemożliwe unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni.

Przez weekend w Polsce utonęło aż 11 osób

W weekend w Polsce utonęło aż 11 osób – poinformowało w poniedziałek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Według danych policji od...

zobacz więcej

Alertem zostały objęte województwa małopolskie, podkarpacie, lubelskie, śląskie, świętokrzyskie, południowa część województwa podlaskiego oraz południowo-wschodnia mazowieckiego.

Na tych obszarach prognozowane są burze z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm. Porywy wiatru osiągną prędkość do 110 km/h. Miejscami spadnie grad.

„Uwaga! Dziś i w nocy (12-13/08) przewidywane burze z gradem i lokalnie silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli możesz – zostań w domu” – podało RCB na Twitterze.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży.

RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przestrzega przy tym, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.


Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Powstaje na podstawie otrzymywanych z ministerstw i służb (np. z policji, straży pożarnej) oraz z urzędów i instytucji centralnych (np. IMGW), a także z urzędów wojewódzkich informacji o zagrożeniach.

źródło:
Zobacz więcej