Niemieckie apteki mają problem z dostępnością leków

W Niemczech brakuje leków, ponieważ apteki borykają się z problemem zaopatrzenia. Kłopot pojawił się już na początku roku, ale sprawa cały czas się nasila. Firmy farmaceutyczne nie są w stanie dostarczać substancji czynnych odpowiedniej jakości. A to właśnie one są niezbędne do produkcji leków – relacjonuje z Berlina korespondent TVP Cezary Gmyz.

Minister zdrowia: Dostawy substancji do produkcji leków zostały wznowione

Był problem z dostawą substancji do produkcji leków, ale dostawy zostały wznowione – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski....

zobacz więcej

Jak informuje dziennikarz, na niemieckim rynku brakuje około 220 różnych lekarstw. Powodem jest przeniesienie produkcji substancji przede wszystkim do krajów azjatyckich, głównie do Indii i Chin. Taką decyzję podjęły globalne koncerny farmakologiczne.

– Jednak substancje oferowane przez te kraje nie spełniają norm, które są przewidziane dla leków. Gdyby zostały one przyjęte, wyprodukowane z nich leki mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu – wynika z relacji Cezarego Gmyza.

Firmy farmaceutyczne nie dostarczają więc leków, ponieważ brakuje odpowiednich substancji czynnych. – Inną sprawą jest to, że globalne koncerny inwestują w najdroższe leki. A brakuje leków na nadciśnienie czy środków przeciwbólowych – zauważył dziennikarz.

Problem braku lekarstw dotyka też inne kraje UE, m.in. Czechy, Austrię. Podobne doniesienia dochodzą też ze Szwajcarii.

Substancja czynna wchodzi w skład lekarstwa, której działanie wywołuje efekt terapeutyczny. Wpływa więc na zmianę stanu chorego.

źródło:
Zobacz więcej