RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamach na meczet w Oslo. Radykał miał wcześniej zabić siostrę

Policja ujawniła również, że 20-latek jest również podejrzewany o zabójstwo młodej kobiety (fot. PAP/EPA/TERJE PEDERSEN)
Policja ujawniła również, że 20-latek jest również podejrzewany o zabójstwo młodej kobiety (fot. PAP/EPA/TERJE PEDERSEN)

Kilka godzin po ataku na meczet w Oslo w domu w Baerum znaleziono ciało młodej kobiety. Policja potwierdziła, że zmarła 17-latka była przyrodnią siostrą podejrzanego o zamach na świątynię. Mężczyzna przebywa w areszcie.

Norwegia: Kobieta powiązana z podejrzanym o atak na meczet nie żyje

Norweska policja poinformowała w sobotę wieczorem o znalezieniu ciała kobiety powiązanej rodzinnie z młodym Norwegiem podejrzanym o dokonanie ataku...

zobacz więcej

W sobotę po południu 20-letni Norweg ostrzelał budynek meczetu, a następnie wdarł się do środka. Tam został obezwładniony przez wiernych i przekazany policji. Strzelaninę w meczecie na przedmieściach stolicy Norwegii policja traktuje jako próbę dokonania aktu terrorystycznego. W trakcie zdarzenia lekko ranna została jedna osoba.

Policjanci poinformowali, że próbowali przesłuchać podejrzanego, ale nie chciał on złożyć wyjaśnień. Rzecznik policji Oslo Rune Skjold powiedział, że sprawca nie ukrywa ksenofobicznych pobudek swojego czynu.

– Jego sprawca według naszej wiedzy ma poglądy ekstremistyczne. Określił się jako zwolennik Quislinga. Ma krytyczny stosunek wobec imigracji. Chciał wzbudzić strach – mówił rzecznik. Jak dodał, policja nie ma pewności czy był to akt terroryzmu, ale analizuje go jako próbę dokonania aktu terrorystycznego.

Według policji sprawca strzelaniny znany jest ze swojej aktywności na radykalnych politycznie internetowych forach.

W lipcu 2011 roku norweski radykał Anders Behring Breivik zabił 77 osób, w tym uczestników obozu na wyspie Utoya nieopodal Oslo.

źródło:
Zobacz więcej