Klacz Encarina najlepszym koniem pokazu w Janowie Podlaskim

Po południu w stadninie w Janowie Podlaskim rozpocznie się aukcja koni arabskich Pride of Poland (PAP/Wojtek Jargiło)

Klacz Encarina ze stadniny w Janowie Podlaskim została uznana za najlepszego konia 41. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Czempionką Polski klaczy starszych została Wieża Mocy wyhodowana w Michałowie, a klaczy rocznych – Florissima, także z Michałowa. Czempionem ogierów rocznych został Star Farid, a ogierów młodszych – Ames jr z prywatnych hodowli. Natomiast czempionem ogierów starszych został Pomian ze stadniny w Janowie Podlaskim. W pokazie zaprezentowano ponad sto koni z państwowych stadnin i hodowli prywatnych.

Polski dżokej wygrał gonitwę w Emiratach Arabskich. Kapitalny finisz! [WIDEO]

Szczepan Mazur na koniu Wadeeaa wygrał wyścig Al Maktoum Challenge na torze Meydan w Emiratach Arabskich. Czempion polskich dżokejów po wspaniałej...

zobacz więcej

Najlepszy koń janowskiego pokazu, klacz Encarina zdobyła też tytuł czempiona Polski klaczy młodszych (czyli dwu i trzyletnich). Czempionką Polski klaczy starszych została Wieża Mocy wyhodowana w Michałowie, a klaczy rocznych – Florissima, także z Michałowa.

Czempionem ogierów rocznych został Star Farid, prywatnego hodowcy Wojciecha Parczewskiego, ogierów młodszych – Ames jr z prywatnej hodowli Janusza Ryżkowskiego, Natomiast czempionem ogierów starszych został – Pomian ze stadniny w Janowie Podlaskim.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wręczał nagrody hodowcom, podkreślił, że pokaz w Janowie Podlaskim to święto konia arabskiego w Polsce. – Pokazy, które mieliśmy okazję oglądać dowodzą jaka silna, dobrze funkcjonująca jest hodowla koni arabskich w Polsce – powiedział.

Nawiązując do aukcji Pride of Poland Ardanowski powiedział, że polskie konie zasilają hodowle na świecie.

– Jeżeli nasze konie mogą zasilać hodowle gdzieś na świecie, to jesteśmy z tego zadowoleni, bo to dzięki Polsce przetrwała hodowla koni arabskich. (...) Odgrywaliśmy i cały czas odgrywamy ważną rolę w hodowli koni arabskich. Naszymi wynikami hodowli, tym najwyższym potencjałem genetycznym, jakim polskie konie arabskie sobą reprezentują, chcemy dzielić się ze światem – powiedział.

Ardanowski zaprzeczył, jakoby tegoroczna aukcja miała być wyprzedażą najcenniejszych koni. – Wystawiamy konie dobre, które wstydu nam nie przynoszą, cieszą się zainteresowaniem, ale nie wyprzedajemy sreber rodowych. Najlepszych koni sprzedawać nie będziemy. Najlepsze konie są potrzebne po to, żebyśmy mogli realizować program hodowlany – podkreślił.

Stadniny w Michałowie i Janowie wystawią na 50. aukcji Pride of Poland 22 konie

Stadniny w Michałowie i Janowie wystawią na aukcji w Janowie Podlaskim 22 konie – poinformowali szefowie obu stadnin na konferencji ws....

zobacz więcej

Zapewnił, że konie zaoferowane na aukcji w Janowie Podlaskiem, jeśli nie zostaną tu sprzedane, to pozostaną w kraju przez rok.

– Nie ma możliwości umawiania się pod stołem, kombinowania. Jeżeli nie zostaną tu w uczciwej konkurencji sprzedane, to będą pracowały na rzecz naszej hodowli pozostając w stadninach – zapewnił Ardanowski.

Od piątku w janowskiej stadninie międzynarodowe jury oceniało najlepsze polskie konie arabskie. Zwierzęta oceniane były w wielu kategoriach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu. Najlepszym przyznano w niedzielę tytuły czempionów.

Do tegorocznego narodowego pokazu zgłoszono ponad sto koni z polskich stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce oraz 26 hodowli prywatnych. Patronat honorowy nad pokazem objął prezydent Andrzej Duda.

Po południu w stadninie w Janowie Podlaskim rozpocznie się aukcja koni arabskich Pride of Poland.

Do Janowa Podlaskiego przybyło w niedzielę wielu miłośników i hodowców tych zwierząt z kraju i różnych stron świata. Kulminacyjnym punktem będzie aukcja koni arabskich Pride of Poland, która rozpocznie się po południu. Licytowanych na niej będzie 21 koni wyhodowanych głównie w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

źródło:

Zobacz więcej