RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Abp Jędraszewski otrzymał wsparcie z zagranicy

Abp. Jędraszewskiego poparł przewodniczący Konferencji Biskupów Czeskich kard. Duka OP (fot. PAP/Grzegorz Momot)

„Jako prymas Czech, przewodniczący Konferencji Biskupów Czeskich, arcybiskup Pragi i kardynał Kościoła Rzymskokatolickiego przyłączam się do deklaracji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wzywam do podobnego kroku przedstawicieli episkopatów Słowacji i Węgier” – napisał kard. Dominik Duka OP. W taki sposób prymas Czech wsparł arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wobec krytyki jego słów o „tęczowej zarazie” w odniesieniu do ideologii promowanej przez środowiska LGBT.

Franciszkanie wspierają abp. Jędraszewskiego. „Podziwiamy odwagę”

Wspólnota zakonna franciszkanów w Niepokalanowie zapewnia o modlitwie i wyraża poparcie wobec nasilającego się ataku i medialnej nagonki na osobę...

zobacz więcej

W komunikacie przytoczono w całości oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego w związku z atakami na metropolitę krakowskiego w tłumaczeniu na język czeski. Przewodniczący Episkopatu Polski napisał, że szacunek wobec osób LGBT nie może prowadzić do akceptacji ideologii. Pełny tekst tego oświadczenia opublikowano także w tłumaczeniu na język słowacki na stronie internetowej Konferencji Biskupów Słowacji.

Jednocześnie prymas Czech zauważa, że tematy ideologii LGBT są, zgodnie z najnowszymi doniesieniami, rozszerzane o programy ateistyczne i satanistyczne.

Metropolita praski już w 2011 roku, w związku z pierwszą organizowaną w stolicy Czech „Paradą Równości” poprosił ówczesnego burmistrza Pragi o rozważenie jego patronatu nad tym wydarzeniem zwracając uwagę, że jest to promowanie rozwiązłego stylu życia, który nie jest odpowiedzialny, godny i piękny.

Falę sprzeciwu wobec arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wywołały słowa homilii, którą wygłosił w krakowskim Kościele mariackim w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. (...) Nie czerwona, ale tęczowa – powiedział arcybiskup Jędraszewski.

Wiele środowisk potępiło te słowa uznając, że są wymierzone w osoby o homoseksualnej orientacji. Metropolita krakowski wyjaśniał potem, że używając stwierdzenia „tęczowa zaraza” miał na myśli ideologię, a nie ludzi z nią związanych.

źródło:
Zobacz więcej