RAPORT

Kampania 2020

„Je*** PiS” po rosyjsku na lewicowym „marszu równości” w Płocku

Zdjęciem z „Marszu równości” na platformie Twitter pochwaliła się posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (fot. @JoankaSW/Twitter)

W sobotę pod hasłem „Płock napędza równość!” odbył się pierwszy w tym mieście marsz równości, zorganizowany przez środowiska LGBT. Marsz poprzedzony był spotkaniem z europosłami, którego tematem – jak poinformowali organizatorzy – było m.in. „wsparcie, jakiego Parlament Europejski mógłby udzielić w przeciwdziałaniu nienawiści i przemocy wobec osób LGBT w Polsce”. Jeden z uczestników marszu – aktywista Aleks Polak – pojawił się na wydarzeniu przyozdobiony przypinką o nienawistnej treści, choć dla niepoznaki zapisanej po rosyjsku.

Homoadopcja i zabijanie dzieci – postulaty organizatora „Solidarni z Białymstokiem”

Homoadopcja, przyzwolenie na zabijanie nienarodzonych dzieci, seksualizacja najmłodszych (pod hasłem „stop pedofilii”), cenzura treści niezgodnych...

zobacz więcej

Przypinka, którą na to pokojowe, mające przeciwdziałać nienawiści wydarzenie, założył Aleks Polak opatrzona była tekstem „Je*** PiS” zapisanym cyrylicą. Aktywistę z przypinką uwieczniła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która opublikowała swoje zdjęcie na portalu społecznościowym Twitter.

Aleks Polak ostatnio zasłynął jako organizator protestu w sprawie dymisji abp. Marka Jędraszewskiego. Jak o popularnym od niedawna aktywiście pisze „Gazeta Wyborcza”, „W przestrzeni publicznej pojawił się jednak znikąd. A działać zaczął dlatego, że ksenofobia, mowa nienawiści oraz dyskryminacja budzą w nim frustrację i potrzebę działania”.

Wcześniej aktywista zorganizował również wydarzenie „Warszawa przeciw przemocy – solidarni z Białymstokiem”. Przy okazji tego wydarzenia opublikował na Facebooku 10 punktów, które jego zdaniem, powinny znaleźć się w programie partii politycznej, na którą jest gotowy zagłosować. W tym manifeście politycznym pod hasłem „StopPedofilii” – używanym przez autorów obywatelskiego projektu ustawy przeciw pedofilii, nękanych przez zwolenników ideologii LGBT – domagał się „obowiązkowej edukacji seksualnej wg standardów WHO”, co, jak podkreśla wielu ekspertów i komentatorów, oznaczałoby wczesną seksualizację dzieci.

Pod hasłami świadomego rodzicielstwa domagał się finansowania przez podatników antykoncepcji, również dzieciom powyżej 15 roku życia. Z kolei ochronę życia najsłabszych określił mianem „religijnego fundamentalizmu”. Aktywista domagał się również m.in.: rozszerzenia katalogu poglądów penalizowanych przepisem o zakazie propagowania totalitaryzmu o „dyskryminację ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową, przynależność etniczną czy status majątkowy” i jednocześnie zniesienia karalności obrazy uczuć religijnych.

Aleks Polak jest synem muzyka i kompozytora Sidneya Polaka (właśc. Jarosław Marek Polak) – znanego przede wszystkim z gry w zespole T.Love. Studiował m.in. w Instytucie Filozofii Wydziału Filozofii i Socjologii UW oraz w Collegium Civitas w Warszawie. W okresie studiów uczestniczył w seminariach i wykładach m.in. Rafała Trzaskowskiego, Jacka Kozłowskiego, Piotra Łukasiewicza, Tomasza Stryjka i Przemysława Witkowskiego.

źródło:
Zobacz więcej