RAPORT

Pogarda

Paryż oczyszcza ulice z ołowiu i wznawia odbudowę Notre Dame

Paryż oczyszcza ulice z ołowiu (PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
Paryż oczyszcza ulice z ołowiu (PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Najnowsze

Popularne

Paryskie władze rozpoczęły w tym tygodniu oczyszczanie miasta – w tym terenów szkolnych – z ołowiu. Problem skażenia związany jest kwietniowym pożarem paryskiej katedry. Służby zaczęły odkażanie właśnie od dzielnicy Notre-Dame.

Wkrótce zostanie wznowiony remont katedry Notre Dame w Paryżu

Zawieszone z powodu skażenia ołowiem prace remontowe w paryskiej katedrze Notre Dame zniszczonej w kwietniowym pożarze ruszą po 12 sierpnia –...

zobacz więcej

Wysokie stężenie toksycznego metalu odkryto w czterech okolicznych szkołach. Wyniki badań wykazały przekroczenie 7 tysięcy µg/mkw.

Łącznie eksperci zbadali teren 12 szkół. Jak podkreśliła Bérénice Delpal, dyrektor ds. szkolnictwa w Paryżu, ważnym wyzwaniem jest przygotowanie instytucji do nowego roku szkolnego. Służby oczyściły już teren trzech liceów.

Z okolicznych ulic usunięto asfalt, po czym złożono go do worków na niebezpieczne odpady. Tak przygotowany materiał zostanie wysłany do utylizacji. Na renowację jednej z paryskich ulic miasto wyda 200 tysięcy euro. Prace mają się zakończyć najpóźniej 24 sierpnia, przed powrotem nauczycieli do pracy.

Odkażanie z ołowiu polega przede wszystkim na odwadnianiu terenu po zastosowaniu środka pozwalającego na „zamrożenie” ołowiu. Innym sposobem na pozbycie się szkodliwego metalu jest użycie specjalnego żelu oczyszczającego – co robione jest m.in na chodnikach.

Ryzyko zanieczyszczenia ołowiem wpłynęło także na zawieszenie prac związanych z odbudową katedry. „Naszym priorytetem jest zapobieganie każdego ryzyka, które mogłoby narazić pracowników na budowie” – tłumaczy w komunikacie prefekt regionu Île-de-France Michel Cadot.

Miasto przewiduje wznowienie prac przy odbudowie katedry na 19 sierpnia. W takim przypadku przerwa potrwałaby ponad trzy tygodnie. Perfekt informuje, że „jakość – odkażania ołowiu, maszyn i materiałów zostanie zoptymalizowana”. Zapewnia też w komunikacie, że „w ten sposób rozwój budowy będzie prowadzony z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej