RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niebezpieczne burze z gradem w czterech województwach. RCB ostrzega!

Intensywne opady deszczu mogą spowodować lokalne podtopienia  (fot. mannii2705/pixabay)
Intensywne opady deszczu mogą spowodować lokalne podtopienia (fot. mannii2705/pixabay)

W najbliższych godzinach może błyskać i grzmieć na Śląsku, Podkarpaciu, w Świętokrzyskiem i Małopolsce. Uważajcie! – ostrzega w sobotę na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Sinice zniknęły. Wszystkie nadbałtyckie kąpieliska są czynne

W sobotę rano kąpiel możliwa jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w dwóch...

zobacz więcej

IMGW wydał w sobotę dla tych czterech regionów ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Prognozowane są opady do 30 mm i wiatr do 80 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że jest prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy się spodziewać m.in. opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów IMGW.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie podczas podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przestrzega, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej