RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obwarzanek – żywy symbol Krakowa #PolskaToWiecej

Obwarzanek krakowski to jeden z wielu symboli Krakowa. Ze wszystkich jest on jednak bez wątpienia najsmaczniejszy. Historia obwarzanka sięga czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1394 roku. Teraz nie można sobie wyobrazić krakowskiego rynku bez niebieskich wózków w których sprzedawany jest ten przysmak.

Obwarzanki są doceniane i lubiane zarówno przez mieszkańców jak i turystów odwiedzających Kraków. Przez swoją niemalejącą popularność zyskały miano kultowego i jednoznacznie kojarzonego z Krakowem przysmaku. Receptura nie jest skomplikowana. Wystarczą drożdże, mąka, tłuszcz, cukier, sól i woda. Wszystko oczywiście w odpowiednich proporcjach. Cała tajemnica tkwi w obwarzaniu. Gdy ciasto jest wyrośnięte i nadano mu odpowiedni kształt obwarzanka, zanurza się je na chwilę we wrzątku. Następnie są one posypywane dodatkami takimi jak ser, sól, mak czy sezam lub mieszanka pikantnych przypraw.

Zapomniane miejsce naznaczone niewyobrażalnym cierpieniem #PolskaToWiecej

Fort III w Pomiechówku codziennie mijają tysiące ludzi. Obiekt jest położony przy trasie szybkiego ruchu. Widoczny z drogi porośnięty krzewami...

zobacz więcej

Historia obwarzanka

Pierwsze obwarzanki wypiekano już w średniowieczu. Wzmianki o tym tradycyjnym wypieku pochodzą z rachunków dworu Władysława Jagiełły i Jadwigi z 2 marca 1394 roku gdzie napisano: „Dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz”. Początkowo obwarzanki mogły być wypiekane jedynie przez wąską grupę piekarzy wyznaczoną do tego celu przez cech. Dodatkowo były przygotowywane tylko w okresie wielkiego postu. Kolejne źródła zachowały się z wieku XV (przywilej wydany przez Jana Olbrachta z 26 maja 1496 zezwalający, by obwarzanki mogli piec i sprzedawać tylko piekarze krakowscy) i XVI (uchwała Rady Miasta Krakowa o wypieku chleba i wynagradzaniu „rodziny”, pomocników piekarskich z 22 kwietnia 1529). Uchwała z 1611 roku mówiła o tym, że to cech miał prawo decydować kto i w którym miejscu mógł sprzedawać obwarzanki. Ścisła kontrola trwała do 1802 roku. Następnie każdy piekarz miał prawo do pieczenia obwarzanków, kiedy nadchodziła jego kolej wynikająca z losowania.

Dzisiaj około 99 proc. obwarzanków krakowskich sprzedawana jest w niebieskich, ruchomych wózkach. Jest ich około 180 w całym Krakowie. Codzienna produkcja obwarzanków sprzedawanych na rynku sięga 150 tysięcy.

Największy europejski rollercoaster jest w Małopolsce. Energylandia bije kolejne rekordy #PolskaToWięcej

Prawie 1,5 tys. metrów długości, prędkość dochodząca do 142 km/h i spadek z wysokości 80 metrów pod kątem niemal 90 stopni – takimi parametrami...

zobacz więcej

Żywe muzeum obwarzanka

Obwarzanek krakowski doczekał się swojego muzeum. Oczywiście mieści się ono w Krakowie i stara się przybliżyć historię, tradycję wypiekania obwarzanka oraz uświadamiać zwiedzającym, że to część naszej kultury. Muzeum jest żywe nie tylko w nazwie. Każdy zwiedzający może własnoręcznie przygotować swojego obwarzanka zgodnie z tradycyjnym przepisem. Zabawa poprzez naukę, której możemy doświadczyć w muzeum jest rozwiązaniem przykuwającym uwagę coraz większej liczby turystów odwiedzających Kraków.

Nie wszystko co wygląda jak obwarzanek jest nim

W 2010 roku decyzją Komisji Europejskiej, obwarzanek krakowski został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG). Specyfikacja Obwarzanka krakowskiego ściśle określa jego kształt, wagę oraz proces wytwarzania, a o certyfikat mogą ubiegać się jedynie piekarze z Krakowa oraz powiatu krakowskiego i wielickiego.

Cały proces produkcji musi odbywać się wyłącznie w zapisanym w specyfikacji rejonie. Certyfikowane obwarzanki są dostepne jedynie w niebieskich wózkach na których widoczny jest znaczek ChOG. ​

źródło:
Zobacz więcej