RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Emanuela Orlandi żyje”. Zamachowiec Ali Agca pisze do papieża

Dziewczynka zaginęła w 1983 r. (fot. arch. PAP/GUIDO MONTANI)
Dziewczynka zaginęła w 1983 r. (fot. arch. PAP/GUIDO MONTANI)

Turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca, który w 1981 r. dokonał zamachu na papieża Jana Pawła II, teraz zabrał głos w sprawie tajemniczego zaginięcia przed 36 laty Emanueli Orlandi, córki urzędnika watykańskiego. Dziewczynka 22 czerwca 1983 r. wyszła ze szkoły i nie wróciła już do domu, a wszelki ślad po niej zaginął. Rodzina do dzisiaj żywi nadzieję, że ich dziecko żyje.

Watykan: Nie znaleziono szczątków zaginionej 36 lat temu nastolatki

Na cmentarzu w Watykanie nie znaleziono szczątków zaginionej 36 lat temu nastolatki Emanueli Orlandi – podano w niedzielę w komunikacie po...

zobacz więcej

W liście do papieża Franciszka Agca napisał, że Emanuela żyje i przebywa w ściśle strzeżonym klasztorze – poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

61-letni Agca nie wymienił ani miejsca, w którym jest ten klasztor, ani nazwy wspólnoty zakonnej. O sobie napisał, że jest „duchowym bratem papieża Jana Pawła II”.

W swoim liście Agca podkreślił, że wszelkie podejrzenia, jakoby Watykan był zamieszany w sprawę zgwałcenia i zamordowania 15-letniej wówczas uczennicy są „kłamstwami, które strasznie brudzą światową opinię Kościoła katolickiego”.

„Watykan ma moralny obowiązek uczynić wszystko, by Emanuela powróciła do swojej rodziny w Watykanie" – cytuje z listu KNA.

Zaginięcie w 1983 roku Emanueli Orlandi należy do najbardziej znanych i nierozwiązanych spraw kryminalnych we Włoszech. Według jednej ze spekulacji, to uprowadzenie miało na celu wymuszenie uwolnienia Ali Agcy, który odbywał karę więzienia po zamachu na Jana Pawła II.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej