RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sinice zniknęły. Wszystkie nadbałtyckie kąpieliska są czynne

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują pracownicy Sanepidu i ratownicy (fot. arch. PAP/Marcin Gadomski)
Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują pracownicy Sanepidu i ratownicy (fot. arch. PAP/Marcin Gadomski)

W sobotę rano kąpiel możliwa jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w dwóch śródlądowych kąpieliskach w woj. zachodniopomorskim: w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i Wodnej Dolinie w Koszalinie.

Nadchodzą upały. Na termometrach nawet ponad 30 stopni

Do Polski napływa fala wysokich temperatur. W najbliższych dniach termometry wskażą nawet 34 stopnie Celsjusza. Jednak, jak zaznaczają synoptycy, w...

zobacz więcej

Aktualne dane dotyczące stanu wody w nadbałtyckich kąpieliskach zamieścił na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny. Z informacji tych wynika, że w sobotę rano kąpiel możliwa jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach, które zorganizowano nad tym akwenem.

Utrzymuje się natomiast, obowiązujący od kilku dni, zakaz korzystania z wody w dwóch kąpieliskach zlokalizowanych nad zbiornikami śródlądowymi. Oba znajdują się na terenie woj. zachodniopomorskiego. Jest to kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, gdzie pojawiły się sinice oraz kąpieliska Wodna Dolina w Koszalinie, gdzie kąpieli zabronił - na podstawie wyników badań wody, lokalny Sanepid.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może się pogorszyć na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas gdy w przybrzeżnych wodach pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od początku sezonu: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej