Raport

Epidemia koronawirusa

Najnowszy sondaż do Sejmu po sprawie lotów Marka Kuchcińskiego

Nowy sondaż do Sejmu po ujawnieniu wątpliwości wokół lotów Marka Kuchcińskiego (fot. PAP/Piotr Nowak)

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na poparcie 43 proc. badanych – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster. To w porównaniu do takiego samego badania sprzed miesiąca wynik gorszy o dwa punkty procentowe – w granicach błędu statystycznego. Zdaniem politologa prof. Kazimierza Kika, sprawa zamieszania wokół lotów odwołanego już marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego nie ma wpływu na wyborców.

Marszałek Witek apeluje: spierajmy się na racje, nie obrażajmy ludzi

– Różnimy się światopoglądowo, mamy różne programy, ale spierajmy się na racje, nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi; możemy krytykować...

zobacz więcej

Sondaż zlecił „Super Express”, badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster. Wynika z niego, że 43 proc. badanych swój głos zamierza w jesiennych wyborach do parlamentu oddać na obecną partię rządzącą. To spadek o dwa punkty procentowe – w granicy błędu statystycznego – w porównaniu do badania sprzed miesiąca.

Na drugim miejscu z poparciem 25 procent znalazła się Platforma Obywatelska. W wariancie Koalicji Obywatelskiej z Nowoczesną na tę partię swój głos oddałoby 28 proc. badanych.

Podium w wariancie koalicyjnym zamyka Lewica – Wiosna, SLD, Razem – z wynikiem 12 proc. poparcia. Kukiz’15 i PSL rzutem na taśmę przekroczyłyby (po 5 proc.) próg wyborczy – w badaniu nie uwzględniono obecności na listach ludowców działaczy Pawła Kukiza.

Pod progiem wyborczym znalazła się Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – kolejno 4 proc. i 2 proc. poparcia.

W rozmowie z „Super Expressem” politolog prof. Kazimierz Kik tłumaczy, że nieznaczny spadek poparcia dla PiS znajduje się w granicy błędu statystycznego. – Część wyborców PiS mogła się zachwiać, ale tylko przejściowo – mówi Kik.

Politolog mówi też, dlaczego na wyborców PiS nie ma wpływu zamieszanie związane z wątpliwościami wokół lotów Marka Kuchcińskiego. – Cała sprawa opiera się o krytykę PiS, a nie konstruktywne propozycje opozycji. Dodatkowo, przeciwnicy PiS mają za kołnierzem te same grzechy, przez co nie są wiarygodni w swojej krytyce – ocenił prof. Kik.

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-7 sierpnia 2019 r. na próbie 1063 dorosłych Polaków.

źródło:
Zobacz więcej