RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Syn prezydenta Brazylii zostanie ambasadorem w USA

USA udzieliły wstępnej zgody na objęcie przez Eduardo Bolsonaro stanowiska ambasadora Brazylii w Waszyngtonie (fot. Agencja Reutera/Adriano Machado)

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro potwierdził w piątek, że władze Stanów Zjednoczonych udzieliły agrement, czyli wstępnej zgody, na objęcie przez jego syna Eduardo stanowiska ambasadora Brazylii w Waszyngtonie.

Prezydent Brazylii proponuje synowi funkcję ambasadora USA

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zaproponował swojemu synowi Eduardo funkcję ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że nominacja zależy...

zobacz więcej

MSZ Brazylii wydał na ten temat oficjalny komunikat; z wnioskiem w tej sprawie wystąpił on do Departamentu Stanu USA w ostatnich dniach lipca. Zgodnie z brazylijską konstytucją ambasadorska nominacja Eduardo Bolsonaro powinna być jeszcze zatwierdzona formalnie przez Senat Brazylii.

Prezydent Bolsonaro w rozmowie z dziennikarzami oświadczył: – Jestem bardzo zadowolony. Jestem też pewien, że więzy przyjaźni i stosunki handlowe między nami przy obecności Eduardo w Waszyngtonie ulegną umocnieniu.

Jair Bolsonaro, który objął urząd prezydenta Brazylii 1 stycznia, wywołał wiele kontrowersji informując przed paroma tygodniami, że zamierza mianować ambasadorem w USA swojego syna. Przeciwnicy uważali, że może to być uznane za akt nepotyzmu, sprzeczny z brazylijską konstytucją.

Wbrew opinii Sądu Najwyższego Brazylii, brazylijski Urząd Kontroli Generalnej Państwa uznał, iż zakaz tego rodzaju nominacji dotyczy jedynie stanowisk administracyjnych i politycznych.

35–letni Eduardo Bolsonaro jest członkiem brazylijskiego parlamentu i przewodniczy obecnie komisji spraw zagranicznych Izby Deputowanych.

Brazylia nie ma obecnie ambasadora w Stanach Zjednoczonych po odwołaniu przed kilkoma miesiącami Sergio Amarala.

źródło:

Zobacz więcej