RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosatom: Pięć ofiar wybuchu silnika rakietowego. Promieniowanie w normie

Mieszkańcy obserwują eksplozję w składzie amunicji około sześciu mil od miasta Achinsk, obwód Krasnojarski (fot. PAP/EPA/DMITRY DUB)
Mieszkańcy obserwują eksplozję w składzie amunicji około sześciu mil od miasta Achinsk, obwód Krasnojarski (fot. PAP/EPA/DMITRY DUB)

Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej Rosatom podała w sobotę nad ranem, że pięciu jej pracowników zginęło przed dwoma dniami w pożarze na poligonie doświadczalnym w obwodzie archangielskim na północy Rosji. Wcześniej informowano o dwóch ofiarach śmiertelnych.

Na poligonie eksplodował silnik rakiety. Są ofiary i skażenie terenu

Do tragicznego wypadku doszło na jednym z rosyjskich poligonów. W wyniku pożaru zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych. Jak podało rosyjskie...

zobacz więcej

W czwartek ok. 30 km od miasta Siewierodwińsk w obwodzie archangielskim doszło do wybuchu silnika rakietowego na paliwo ciekłe i zarejestrowano „krótkotrwały” wzrost promieniowania. Rosyjskie ministerstwo obrony podkreśliło jednak, że w wyniku eksplozji do atmosfery nie przedostały się żadne szkodliwe substancje i zapewnił, że promieniowanie jest w normie.

„W wyniku incydentu na poligonie w regionie Archangielsk, podczas testowania reaktywności eksperymentalnej cieczy do systemów napędowych, zginęło pięciu pracowników korporacji państwowej Rosatom. Są jeszcze trzy osoby z obrażeniami i oparzeniami o różnym stopniu, które objęte są specjalistyczną opieką medyczną” – brzmi komunikat Rosatomu, cytowany przez agencję TASS.

Rosyjska redakcja BBC wyjaśniała w czwartek, powołując się na źródła, że na terytorium administracyjnego okręgu Nionoksa znajduje się państwowy centralny morski poligon doświadczalny marynarki wojennej Rosji. Portal zaznaczał, że testowane są tam wszystkie rodzaje rakiet, w które uzbrojone są rosyjskie okręty, w tym międzykontynentalne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i przeciwlotnicze.

Gubernator obwodu Igor Orłow przekazał, że nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców w związku ze zdarzeniem. Lokalne media podały jednak, że okoliczni mieszkańcy gromadzą jod, stosowany w celu zmniejszenia skutków napromieniowania.

Po wypadku Rosja zamknęła na miesiąc dla żeglugi część Morza Białego. Władze portu w Archangielsku poinformowały, że zamknięto Zatokę Dwińską.

To był już drugi śmiertelny pożar w obiekcie wojskowym w Rosji w tym tygodniu. W poniedziałek w wyniku pożaru w składzie amunicji w rejonie aczyńskim w Kraju Krasnojarskim na Syberii zginęła jedna osoba, a 13 zostało rannych. W związku ze zdarzeniem swoje domy opuściło ok. 16,5 tys. ludzi. Syberyjska redakcja Radia Swoboda podaje, że w czwartek na miejscu wciąż słychać wybuchy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej