
Sejm wybrał nowego przewodniczącego izby. Marszałkiem została Elżbieta Witek, którą kilka godzin wcześniej prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kandydatka zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość uzyskała bezwzględną większość, 245 głosów.
Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw...
zobacz więcej
Posłowie zgłosili trzy kandydatury. Oprócz Elżbiety witek były to Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), na która głosowało 135 posłów i Urszula Pasławska (otrzymała 29 głosów).
Elżbieta Witek od 2005 r. zasiada w Sejmie w ławach Prawa i Sprawiedliwości. Startowała z okręgu legnickiego. Do powołania, na początku czerwca 2019 r., na stanowisko szefa MSWiA pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W przeszłości sprawowała funkcję przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej.
W listopadzie 2015 r. została ministrem bez teki w rządzie Beaty Szydło. Pełniła funkcje szefa gabinetu politycznego premiera (2015-2017) i rzecznika prasowego rządu (2015-16).
Nowa marszałek Sejmu urodziła się w 1957 r. ukończyła studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, potem pracowała jako nauczycielka. Do 2006 r. była dyrektorem szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim.
W 1980 r. zaangażowała się w działalność NSZZ „Solidarność”, a po delegalizacji związku w podziemiu, za co w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy.
Po 1989 r. nadal działała w „Solidarności”. Skończyła studia podyplomowe z zakresu wiedzy o UE. Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej i wiceprzewodniczącej oraz obrońcy z wyboru w Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie dolnośląskim. Cztery lata była ławnikiem w Sądzie Pracy. Jest rodowitą jaworzanką, mężatką, ma dwie dorosłe córki.