RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu

Kandydatka PiS uzyskała bezwzględną większość głosów (fot. PAP/Piotr Nowak)

Sejm wybrał nowego przewodniczącego izby. Marszałkiem została Elżbieta Witek, którą kilka godzin wcześniej prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kandydatka zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość uzyskała bezwzględną większość, 245 głosów.

Prezydent odwołał Elżbietę Witek z urzędu szefa MSWiA

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw...

zobacz więcej

Posłowie zgłosili trzy kandydatury. Oprócz Elżbiety witek były to Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), na która głosowało 135 posłów i Urszula Pasławska (otrzymała 29 głosów).

Elżbieta Witek od 2005 r. zasiada w Sejmie w ławach Prawa i Sprawiedliwości. Startowała z okręgu legnickiego. Do powołania, na początku czerwca 2019 r., na stanowisko szefa MSWiA pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W przeszłości sprawowała funkcję przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej.

W listopadzie 2015 r. została ministrem bez teki w rządzie Beaty Szydło. Pełniła funkcje szefa gabinetu politycznego premiera (2015-2017) i rzecznika prasowego rządu (2015-16).

Nowa marszałek Sejmu urodziła się w 1957 r. ukończyła studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, potem pracowała jako nauczycielka. Do 2006 r. była dyrektorem szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim.

W 1980 r. zaangażowała się w działalność NSZZ „Solidarność”, a po delegalizacji związku w podziemiu, za co w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy.

Po 1989 r. nadal działała w „Solidarności”. Skończyła studia podyplomowe z zakresu wiedzy o UE. Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej i wiceprzewodniczącej oraz obrońcy z wyboru w Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie dolnośląskim. Cztery lata była ławnikiem w Sądzie Pracy. Jest rodowitą jaworzanką, mężatką, ma dwie dorosłe córki.

Wcześniej z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Marek Kuchciński. Odnosząc się do kwestii swoich podróży służbowych podkreślił, że „liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywałem podczas swojej pracy”.

– Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą – mówił.

Były marszałek Sejmu podkreślił, że ani razu nie złamał prawa. Jak wyjaśnił, powodem jego rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu są „oczekiwania społeczne”. – Ponieważ opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji – oświadczył.

źródło:
Zobacz więcej