RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sobolewski: Najbardziej „antysystemowy” Kukiz’15 z najbardziej systemową partią w Polsce

Najnowsze

Popularne

Paradoks jest taki, że „najbardziej antysystemowy” ruch społeczny Kukiz’15 chce zabierać się za zmiany systemu z najbardziej systemową partią w Polsce – powiedział w TVP1 Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. Podpisane przez Pawła Kukiza i Władysława Kosiniaka-Kamysza porozumienie programowe nazwał „wchłonięciem” Kukiz’15 przez PSL.

Kukiz, Tyszka, Ścigaj, Sachajko i Szramka „jedynkami” list PSL

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, wiceszefowa Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj, poseł Jarosław Sachajko i poseł Paweł...

zobacz więcej

Przypomnijmy – czwartkowe porozumienie dotyczy współpracy obu ugrupowań w wyborach do Sejmu. Politycy Pawła Kukiza mogą otrzymać nawet 10-11 „jedynek” na listach PSL.

Sobolewski – który sam startuje w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca rzeszowskiej listy PiS – podkreślił, że Paweł Kukiz wcześniej mówił o „zmianach systemu, o jego wysadzeniu, a teraz będzie to robił z najbardziej establishmentową partią III RP”. Przypomniał, że PSL przez większość okresu po 1989 r. współuczestniczyło we władzy w Polsce.

Polityk PiS przyznał, że jego partia także prowadziła rozmowy z Kukiz’15 na temat ewentualnej współpracy, jednak „nie udało się porozumieć”. Sobolewski powiedział, że jeszcze do czwartku kilku obecnych posłów tego ugrupowania – medialnie zapowiadanych jako „jedynki” wspólnej listy Kukiza i PSL – pytało o możliwość startu z Prawem i Sprawiedliwością.

Zapytany o posłankę Agnieszkę Ścigaj czy wicemarszałka Stanisława Tyszkę odpowiedział, że „nie potwierdza, nie zaprzecza”. – Kilka osób chciało o tym porozmawiać – dodał.

Przypomniał o tym, że także w czwartek – już po ogłoszonym przez Pawła Kukiza i Władysława Kosiniaka-Kamysza porozumieniu – wiceszef klubu Kukiz'15 Jerzy Kozłowski zrezygnował z członkostwa w Kukiz’15 w proteście przeciwko „koalicji”.

– (Kukiz’15 – przyp. red.) zaczynał w liczbie ponad 40 posłów, a teraz zmierza ku tej liczbie, która jest w nazwie Kukiz’15 – ocenił Sobolewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej