RAPORT

Wojna na Ukrainie

Na poligonie eksplodował silnik rakiety. Są ofiary i skażenie terenu

Poligon, na którym doszło do wypadku wykorzystywany jest do testowania silników rakietowych (fot. PAP/EPA/DMITRY DUB)
Poligon, na którym doszło do wypadku wykorzystywany jest do testowania silników rakietowych (fot. PAP/EPA/DMITRY DUB)

Do tragicznego wypadku doszło na jednym z rosyjskich poligonów. W wyniku pożaru zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych. Jak podało rosyjskie Ministerstwo Obrony – na poligonie doświadczalnym w obwodzie archangielskim, niedaleko miasta Siewierodwińsk, w trakcie testów eksplodował silnik rakietowy.

Rosja: sześciu żołnierzy zginęło na poligonie

Sześciu żołnierzy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych zginęło, a dwóch zostało lekko rannych w wybuchu na poligonie Strugi Krasnyje w obwodzie...

zobacz więcej

Jak ustalili rosyjscy dziennikarze, silnik był testowany na jednym z okrętów, a ofiary śmiertelne to specjaliści nadzoru technicznego. Resort obrony w oficjalnym komunikacie podał, że zaobserwowano „krótkotrwały wzrost promieniowania”.

Jak podało radio Echo Moskwy, poligon na którym doszło do wypadku wykorzystywany jest do testowania silników rakietowych, w tym służących do przenoszenia pocisków balistycznych.

Rosyjskie media pisały o ryzyku skażenia terenu promieniowaniem radioaktywnym. Gubernator obwodu archangielskiego Igor Orłow zapewnił, że nic nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i nie ma konieczności przeprowadzania ewakuacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej