Raport

Epidemia koronawirusa

Abp Jędraszewski: nie nazwę Biedronia zarazą. Mówiłem o ideologii LGBT

Kościół nie potępia ludzi. Kościół potępia zło. Trzeba te dwie rzeczy bardzo wyraźnie odróżnić – podkreślał abp. Jędraszewski (fot. arch. PAP/Grzegorz Momot)

– Mówiłem w homilii o ideologii LGBT, a nie o ludziach. Kościół nie potępia ludzi. Kościół potępia zło. Nie wzywałem w homilii ani do walki, ani do nienawiści – oświadczył metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski odnosząc się do wypowiedzi lidera Wiosny Roberta Biedronia w Polsat News, który komentował jego homilię z 1 sierpnia.

Demonstracja w obronie abpa Jędraszewskiego. „Okażmy nasze poparcie”

W sobotę w Krakowie odbędzie się demonstracja w obronie metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. „Prośmy Boga o siłę, by obronić Polskę...

zobacz więcej

– Marzę o tym, by spotkać się z arcybiskupem Jędraszewskim. Żeby powiedział mi prosto w twarz, że jestem tęczową zarazą – mówił polityk.

– Tego oczywiście nie powiem, dlatego że ja mówiłem o ideologii, a nie o ludziach tę ideologię głoszących. Tutaj trzeba te dwie rzeczy bardzo wyraźnie odróżnić. Bo była ideologia bolszewicka, marksistowska i poszczególni komuniści, którzy za tą ideologią szli. I to jest historia ludzi. A Kościół ludzi nie potępia, potępia zło. Także zło, które przyjmuje kształt określonej ideologii – skomentował tę wypowiedź arcybiskup.

Arcybiskup skomentował także artykuł „Tygodnika Powszechnego”, opublikowany 2 sierpnia na portalu gazety. „Przesłanie kazania, które 1 sierpnia wygłosił abp Marek Jędraszewski, jest przeciwne nauce Jezusa. Metropolita krakowski wezwał do walki nie z własnym grzechem, lecz z innymi ludźmi” – napisano.

– Ja przecież nie wzywałem ani do walki, ani do nienawiści z ludźmi. To jest nieprawda. To pokazuje, jak pewne środowiska w imię swoistego zaślepienia potrafią manipulować oczywistą prawdą, oczywistymi faktami – ocenił. Dodał, że ma prawo oczekiwać sprostowania i przeprosin.

Słowa abp. Jędraszewskiego, wygłoszone 1 sierpnia w homilii doczekały się wielu komentarzy. Odniósł się do nich m.in. prezydent Andrzej Duda, który w piątek w rozmowie z Polsat News powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, iż metropolita „ma ogromny szacunek do człowieka”. – Zresztą chyba nikt w to nie wątpi – zaznaczył prezydent.

Prezydent odniósł się do słów arcybiskupa o „tęczowej zarazie”

Abp Marek Jędraszewski ma ogromny szacunek do człowieka, chyba nikt w to nie wątpi – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. W jego ocenie...

zobacz więcej

Według niego hierarcha mówił w czwartek „o pewnym ideologicznym starciu”. – I rzeczywiście ze swojego punktu widzenia, filozofa, opowiedział się w tym ideologicznym sporze w sposób zdecydowany – powiedział Duda. Powtórzył, że w słowach abpa Jędraszewskiego chodziło o „ideologię, a nie o ludzi”.

Duchownego krytykowali z kolei politycy opozycji, a Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył nawet do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez hierarchę.

OMZRiK to organizacja założona przez Rafała Gawła, który po prawomocnym skazaniu za defraudacje, zbiegł do Norwegii, gdzie miał poprosić o azyl, przedstawiając się jako prześladowany przez polski rząd przedstawiciel środowiska LGBT+.

źródło:

Zobacz więcej