RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Porozumienie wyborcze PSL-Kukiz'15. „Męczę się w Sejmie, ale muszę tam być”

Najnowsze

Popularne

Kukiz'15 i PSL podpisały w czwartek porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Jak zadeklarował Paweł Kukiz, jego celem jest edukacja obywatelska Polaków. – To jest jak kiedyś kapłani egipscy nie edukowali ludzi w zakresie astronomii, tylko mówili, że oni wiedzą kiedy słońce zajdzie i w ten sposób czesali ich z kasy – mówił polityk. – I to jest element, który od powstania ruchu ludowego był podstawowy, czyli niesienie kaganka oświaty – dodał lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Po wyborach wspólny klub. Nie ma tu dyskusji”. PSL wchłonie Kukiz’15?

Po wyborach środowiska, które pójdą do wyborów z PSL utworzą wspólny klub, nie ma mowy żebyśmy tworzyli różne kluby – powiedział poseł Marek...

zobacz więcej

Paweł Kukiz poinformował na konferencji prasowej, że jego ruch i PSL podpisały w czwartek porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu.

– Bez pieniędzy, bez niczego, bez struktur nie bylibyśmy w stanie zrobić nic. Wspólnie doprowadzimy do tego, że powstanie w Polsce opcja centrowa, która skończy z partyjniactwem i która doprowadzi do budowy prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, gdzie wszyscy żyjemy w zgodzie, gdzie wszyscy naprawdę się szanujemy i gdzie te wszystkie światopoglądy są zepchnięte na trzeci plan, a liczy się przede wszystkim jedno – przyzwoitość – mówił Kukiz.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL i Kukiz'15 idą wspólnie do wyborów po to, by „osiągać najlepsze cele”. – Budujemy racjonalne centrum – dodał.

Kukiz odniósł się do pytania dziennikarki, która chciała się dowiedzieć, ilu posłów Kukiz’15 zdecyduje się na pójście z PSL-em.

– Ja pani powiem szczerze. Daję najświętsze słowo honoru, że gdybym miał taką możliwość i nie musiał w tym Mordorze uczestniczyć, to ja bym Panu Bogu dziękował. Natomiast sytuacja jest taka, że jeżeli mam postulaty i przysięgałem ludziom, że ja zrobię wszystko, by te postulaty zrealizować, więc ja niestety, ubolewam nad tym, muszę być w środku. Naprawdę mówię to z wielkim ogromnym bólem, muszę tu być, by dopilnować tego, by obywatele odzyskali państwo – powiedział polityk.

– Szanowna pani, ja pieniądze, jakie dostaję w Sejmie, zarabiam w ciągu jednego koncertu, rozumie pani? Ja nie mam absolutnie żadnego interesu finansowego, ani żadnego innego. Ja się tu męczę, pani to rozumie? – dodał.

Kukiz oznajmił również, że przez najbliższe cztery lata zamierza „jeździć po Polsce i edukować naród”, czym – jego zdaniem – nie jest zainteresowana klasa polityczna w Polsce.

Kukiz’15 topnieje. Zrezygnował wiceszef klubu

Uprzejmie informuję, że złożyłem rezygnację z funkcji prezesa 36 Oddziału Stowarzyszenia Kukiz'15 oraz z członkostwa w tym Stowarzyszeniu. Dziękuję...

zobacz więcej

– To jest jak kiedyś kapłani egipscy nie edukowali ludzi w zakresie astronomii, tylko mówili, że oni wiedzą kiedy słońce zajdzie i w ten sposób czesali ich z kasy – mówił Kukiz.

– I to jest element, który od powstania ruchu ludowego był podstawowy, czyli niesienie kaganka oświaty. Witos edukował chłopów, upodmiotawiał – wtrącił Kosiniak-Kamysz.

– Kukiz pójdzie z pochodnią – dorzucił lider Kukiz'15.

Trzy pakiety

Podpisane porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu - jak przekazał na konferencji Kukiz - obejmuje trzy pakiety: obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny.

W ramach pakietu obywatelskiego PSL i Kukiz'15 chcą: zmienić ordynację wyborczą na mieszaną tak, by przynajmniej połowa Sejmu wybierana była w jednomandatowych okręgach wyborczych, wprowadzić głosowanie internetowe, wprowadzić możliwość odwołania posła w trakcie kadencji, wprowadzić e-konsultacje wszystkich procedowanych ustaw. – Senat chcemy przekształcić w Izbę samorządową, dokonamy dekoncentracji administracji publicznej. Nie tylko w Warszawie powinny być urzędy – mówił Kukiz.

Stronnictwo i Kukiz'15 postulują także ustanowienie raz w roku dnia referendalnego zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym. Próg frekwencyjny przy referendum ogólnokrajowym zostałby obniżony do 30 proc., a dostosowanie się władz do wyniku referendum ma być obligatoryjne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej