Kłopoty niemieckiej gospodarki zagrażają Polsce

Spowolnienie dotknęło m.in. branżę motoryzacyjną (fot. arch.PAP/Jörg Sarbach/dpa)

Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech pociągnie za sobą polskie spółki – alarmuje „Puls Biznesu”. Wśród branż, w których zanotowano pogorszenie, są również te istotne dla naszych firm.

Spada sprzedaż smartfonów na rynku światowym

O 5,2 proc. mniej inteligentnych telefonów niż rok wcześniej sprzedało się na świecie w minionym półroczu. Polski rynek pod tym względem nie...

zobacz więcej

W lipcu produkcja przemysłowa u naszych zachodnich sąsiadów spadła o 5,2 proc. Na 273 sektory niemieckiego przemysłu poprawę zanotowały 102, zaś spadek – aż 171, w tym branże ważne dla polskich firm.

Gazeta zwraca uwagę, że taki wynik nie pozostaje obojętny dla polskiej gospodarki. Ze względu na brexit Polska wyprzedziła Wielką Brytanię jako piąty partner handlowy Niemiec.

Jak podkreśla, najważniejsza jest produkcja części samochodowych, która stanowi 6,1 proc. polskiego importu z Niemiec oraz 7,3 eksportu do Niemiec. Tymczasem – przypomina dziennik – w okresie marzec-maj ten segment zanotował trzyprocentowy spadek produkcji.

Nie lepiej jest, jeśli chodzi o branżę meblarską. W polskim eksporcie króluje sprzedaż mebli, które stanowią 7,7 proc. całej sprzedaży zagranicznej. Ten sektor stracił u naszych sąsiadów 3,1 proc.

źródło:
Zobacz więcej