Chiny ostrzegają Indie. Chodzi o sprzęt Huawei

Pekin grozi „sankcjami zwrotnymi” (fot. REUTERS/Rodrigo Garrido)

Chińscy urzędnicy przekazali władzom Indii, aby nie blokowały działalności koncernu Huawei w tym kraju, bo w przeciwnym razie konsekwencje mogą ponieść indyjskie firmy działające w ChRL – podała Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła.

Raport: Dane zdają się potwierdzać związki Huawei z wojskiem i wywiadem

Dane zawarte w CV pracowników Huawei zdają się wskazywać na głębsze związki koncernu z chińskim wojskiem i wywiadem niż firma przyznawała –...

zobacz więcej

W Indiach w ciągu najbliższych miesięcy ruszą próby związane z instalacją nowej generacji sieci komórkowych 5G, ale władze kraju nie podjęły jeszcze decyzji, czy do udziału w projektach zaproszony zostanie Huawei – przekazał indyjski minister telekomunikacji Ravi Shankar Prasad.

Chiński koncern, który jest największym wytwórcą sprzętu do sieci 5G na świecie, znalazł się w centrum geopolitycznego sporu między Chinami a administracją prezydenta USA Donalda Trumpa. Ministerstwo handlu USA nałożyło niedawno na Huawei restrykcje, uzasadniając to obawami o bezpieczeństwo narodowe.

Waszyngton naciska również na sojuszników na świecie, aby nie korzystali z urządzeń chińskiej firmy, twierdząc, że może ona ten sprzęt wykorzystać do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei zaprzecza.

Według dwóch źródeł Agencji Reutera 10 lipca chińskie MSZ wezwało ambasadora Indii w Pekinie Vikrama Misriego w związku z kampanią USA na rzecz odcięcia Huawei od budowy sieci 5G na świecie. Podczas spotkania chińscy urzędnicy oświadczyli, że jeśli Delhi ulegnie naciskom Waszyngtonu i zablokuje Huawei, Pekin może nałożyć „sankcje zwrotne” na indyjskie firmy działające w ChRL – powiedziało jedno ze źródeł.

Na prośbę o komentarz w tej sprawie chińskie MSZ wyraziło nadzieję, że Delhi podejmie niezależną decyzję dotyczącą przetargów na sieci 5G. „Huawei od dawna prowadzi operacje w Indiach i, co jasne dla wszystkich, przyczynił się do rozwoju indyjskiego społeczeństwa i gospodarki” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka resortu Hua Chunying.

KE z rekomendacjami ws. sieci 5G. Huawei na cenzurowanym

Komisja Europejska przedstawiła zestaw rekomendacji ws. działań, jakie państwa unijne mogą podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne sieci...

zobacz więcej

„W sprawie uczestnictwa chińskich przedsiębiorstw w budowie 5G w Indiach mamy nadzieję, że strona indyjska podejmie niezależną i obiektywną decyzję, i stworzy uczciwe i niedyskryminujące środowisko komercyjne dla inwestycji i operacji chińskich firm, aby uzyskać obustronną korzyść” – dodała.

Indyjskie MSZ nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Na materiał Agencji Reutera ostro zareagował natomiast republikański członek Kongresu USA ze stanu Indiana Jim Banks. „Chiny szantażują teraz Indie, aby używały #Huawei w swojej infrastrukturze 5G – nie znają granic!” – napisał na Twitterze, dodając, że Komunistyczna Partia Chin „siłą zmusza kraje, aby wystawiały się na inwigilację i szpiegostwo”.

Agencja Reutera ocenia, że ewentualny konflikt o Huawei mógłby ożywić szersze napięcia w relacjach pomiędzy Chinami a Indiami, mimo wysiłków władz obu krajów na najwyższym szczeblu, by zapobiec eskalacji trwających od dawna sporów terytorialnych. W październiku premier Indii Narendra Modi ma podjąć prezydenta Chin Xi Jinpinga w indyjskim mieście Waranasi.

Choć w Indiach pojawiają się głosy ostrzegające przed dopuszczeniem Huawei do budowy sieci 5G, komitet złożony z przedstawicieli wydziałów telekomunikacyjnych, informatycznych i służb wywiadowczych nie znalazł dowodów na stosowanie przez chiński koncern „backdoorów” w Indiach – podała agencja powołując się na pierwsze źródło oraz innego, również zastrzegającego anonimowość urzędnika z branży telekomunikacyjnej.

Ministerstwo spraw wewnętrznych, które odpowiada za bezpieczeństwo infrastruktury, nie wydało żadnej dyrektywy ograniczającej udział Huawei – powiedział ten urzędnik. – Nie możemy odrzucić ich tylko dlatego, że są Chińczykami – dodał.

Minister Prasad powiedział parlamentowi, że otrzymano sześć zgłoszeń od firm w sprawie prób związanych z 5G, w tym od Huawei. Nie wymienił pozostałych firm, ale według komentatorów przetargami mogą być zainteresowane również m.in. szwedzki Ericsson, fińska Nokia i koreański Samsung.

źródło:

Zobacz więcej