RAPORT

Pogarda

„Z PSL bardzo mi nie po drodze”. Kolejny poseł odchodzi z Kukiz'15

„Z Pawłem Kukizem rozstaliśmy się w miłej atmosferze” – zapewnił Andrzej Maciejewski (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)
„Z Pawłem Kukizem rozstaliśmy się w miłej atmosferze” – zapewnił Andrzej Maciejewski (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Poseł Andrzej Maciejewski wystąpił z klubu Kukiz'15. Parlamentarzysta nie zamierza startować w jesiennych wyborach z list tego ugrupowania, bo nie wyobraża sobie też startu z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chętnie za to związałby swoją przyszłość z Prawem i Sprawiedliwością.

Politycy Kukiz’15 na liście razem z PSL? Sawicki zapowiada szybką decyzję

– To nie jest tylko koalicja z Kukizem, to jest szersze porozumienie wyborcze wokół PSL. I rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że posłowie,...

zobacz więcej

W piśmie skierowanym do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego Andrzej Maciejewski poinformował, że rezygnuje „z członkostwa w klubie poselskim Kukiz'15 z dniem 7 sierpnia”. W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że decyzja została podjęta już ponad pięć tygodni wcześniej, a władze klubu wiedzą o niej od dawna.

Zaznaczył, że zdecydował się złożyć rezygnację w momencie, gdy prezydent ogłosił datę wyborów, bo zdaje sobie sprawę, że jego klub – podobnie jak wszystkie pozostałe – „wchodzi już w tryb wyborczy”. Podkreślił, że nie chce „sprawiać mylnego wrażenia, że widzi dla siebie przyszłość w Kukiz'15”.

Polityk zaznaczył, że niedopuszczalne dla niego było rozpoczęcie rozmów z PSL o starcie w wyborach z list tego ugrupowania. Podkreślił, że jemu „z PSL bardzo nie po drodze”, a jego poglądy najbliższe są PiS.

– Dlatego z ta partią wiązałbym swoją polityczną przyszłość, ale czekam na decyzję szefa tego klubu (Ryszarda Terleckiego) co do planów dalszej współpracy – dodał Maciejewski.

Poseł oświadczył, że, przed wystąpieniem z klubu Kukiz'15 rozmawiał z liderem formacji Pawłem Kukizem. Zaznaczył, że była to „dobra rozmowa, w atmosferze zgody i przyjaźni”. O rezygnacji poinformował również w mediach społecznościowych. W wywiadzie, do którego link zamieścił w swoim tweecie, Maciejewski zaznacza, że „formuła Kukiz’15 się wyczerpała”; potwierdza chęć współpracy z Prawem i Sprawiedliwością.

Kukiz „jedynką” PSL–Koalicja Polska w Opolu? „Potrzebują siebie nawzajem”

„W wyborach parlamentarnych 2019 Paweł Kukiz będzie »jedynką« w Opolu w wyborach do Sejmu na liście PSL-Koalicja Polska” – podaje na podstawie...

zobacz więcej

Andrzej Maciejewski jest z wykształcenia politologiem; w 2004 r. został ekspertem ds. wschodnich w Instytucie Sobieskiego. Od października 2015 r. jest posłem, przewodniczy sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Zajmował się też problemem frankowiczów.

Po odejściu Maciejewskiego Klub Poselski Kukiz’15 liczy 21 posłów, dokładnie dwa razy mniej, niż na początku kadencji. Spośród dotychczasowych członków KP Kukiz’15 ostatnich dniach do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przeszedł Norbert Kaczmarczyk.

W czerwcu taką samą decyzję podjęli Krzysztof Sitarski i Tomasz Rzymkowski. Z klubu Kukiz’15 odszedł także poseł Jerzy Jachnik, który pozostał posłem niezrzeszonym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej