RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Marsz Równości w Płocku: prezydent miasta nie zrezygnuje z patronatu

We wtorek 46 sygnatariuszy skierowało do włodarza miasta list otwarty z prośba o wycofanie patronatu nad Marszem Równości (fot. FB/Andrzej Nowakowski)

Marsz Równości, który odbędzie się 10 sierpnia, kilka tygodni temu został objęty honorowym patronatem prezydenta Płocka i pod nim pozostaje – poinformował tamtejszy Urząd Miasta. Wcześniej 46 sygnatariuszy skierowało do prezydenta Płocka apel o jego wycofanie.

Marsz Równości w Płocku. Apel do prezydenta o wycofanie honorowego patronatu

46 płockich naukowców i prawników, lekarzy, artystów, duchownych oraz opozycjonistów z okresu PRL skierowało w liście otwartym apel do prezydenta...

zobacz więcej

Monika Maron, Dyrektor Wydziału Wspierania Inicjatyw Społecznych w Urzędzie Miasta Płock, poinformowała, że nie wpłynęły żadne oficjalne skargi poza listem podpisanym przez 46 sygnatariuszy; nie odbyły się też protesty przeciwko marszowi.

We wtorek 46 płockich naukowców i prawników, lekarzy, artystów, duchownych i opozycjonistów z okresu PRL, wystosowało apel w liście otwartym do prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego z Platformy Obywatelskiej o wycofanie honorowego patronatu nad Marszem Równości.

Autorzy apelu przyznali, że „z niedowierzaniem i smutkiem” przyjęli informację, iż prezydent Płocka zdecydował się objąć honorowym patronatem Marsz Równości, który organizowany jest przez środowisko LGBT.Wspomnieli przy tym, że np. „w Gdańsku sparodiowano katolicką procesję Bożego Ciała, w miejsce monstrancji wstawiając obsceniczny rysunek”, a „w Warszawie aktywista ruchu LGBT »odprawił tęczową mszę« w towarzystwie »ministranta« z durszlakiem na głowie”.

Ratusz tłumaczy się z patronatu nad Paradą Równości

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski objął patronatem Paradę Równości, ale nie jest to równoznaczne z organizacją towarzyszących jej wydarzeń;...

zobacz więcej

„Tego typu akty nie tylko znieważają chronione prawem symbole i przedmioty kultu religijnego, ale są również policzkiem wymierzonym wszystkim tym, którzy szanują polską kulturę i tradycję. Jesteśmy pewni, że jako katolik i humanista nie życzyłby Pan sobie powtórzenia tego kulturowego barbarzyństwa w Płocku” – napisali autorzy listu.

Jak ocenili, „niestety, udzielenie honorowego patronatu temu przedsięwzięciu jest odczytywane jako przyzwolenie na taką formułę marszu równości, co budzi nasz głęboki sprzeciw”.

Policja płocka zapowiedziała, że zastosuje zabezpieczenia podczas marszu.

– Przygotowujemy się, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko uczestnikom marszu, ale również mieszkańcom Płocka – powiedziała oficer prasowa KMP w Płocku, mł. asp. Marta Lewandowska.

Marsz Równości, który zapowiadany jest przez środowisko LGBT na 10 sierpnia pod hasłem „Płock napędza równość”, odbędzie się w tym mieście po raz pierwszy. Organizatorzy ogłosili informację o tym wydarzeniu w lipcu na jednym z portali społecznościowych. Marsz ma przejść w sobotę po południu płockimi ulicami, z placu Nowy Rynek w centrum miasta na Stary Rynek.

źródło:

Zobacz więcej