Firma windykacyjna musi wycofać powództwa wobec dłużników

Decyzja prezesa urzędu ma rygor natychmiastowej wykonalności (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Firma windykacyjna One Debt Partners musi wycofać z sądów powództwa wobec dłużników i doprowadzić do umorzenia postępowań egzekucyjnych – poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja prezesa UOKiK ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Prezes UOKiK: Będziemy stanowczo reagowali na opóźnienia w płatnościach firm

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie stanowczo reagował w przypadku opóźnień w płatnościach firm wobec kontrahentów, ale będą...

zobacz więcej

UOKiK wyjaśnił, że decyzja w sprawie One Debt Partners (ODP) to pokłosie prowadzonej sprawy wobec operatora telekomunikacyjnego PGT, który wprowadzał konsumentów w błąd.

Jesienią ub. r. urząd wszczął postępowanie przeciw One Debt Partners z Wrocławia. W lutym 2017 r. kupiła ona wierzytelności od spółki PGT z Warszawy. To firma telekomunikacyjna, która wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod ich dotychczasowego operatora. Półtora miesiąca przed transakcją UOKiK wydał decyzję, w której nałożył na PGT 1,97 mln zł kary. Wcześniej opublikował też ostrzeżenie konsumenckie przed tą firmą.

– One Debt Partners nie powinien windykować długów, które powstały w wyniku bezprawnych działań PGT. Staranność zawodowa wymaga, aby przed transakcją sprawdzić źródła nabywanych wierzytelności. O zarzutach wobec PGT było głośno już od około roku. Sprawą zajmowały się UOKiK i prokuratura, wielokrotnie informowały o niej media – wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

UOKiK: Idea Bank złamał prawo ws. obligacji GetBack

Decyzja UOKiK w sprawie Idea Banku nie mogła być inna; stwierdziliśmy praktyki, które nigdy nie powinny mieć miejsca w instytucji zaufania...

zobacz więcej

Urząd zwrócił jednak uwagę, że to nie jedyny zarzut wobec ODP. Windykator wprowadzał także konsumentów w błąd i wywierał na nich presję. Firma wysyłała wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem, że przekaże dane dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, nawet jeśli chodziło tylko o kwotę ok. 100 zł. Tymczasem zgodnie z prawem dane konsumenta można wysyłać do BIG dopiero, gdy zobowiązanie jest wyższe niż 200 zł.

ODP nie informowało też konsumentów o tym, że kupno długów nie pogarsza ich sytuacji – mogą podnosić przeciw ODP takie same zarzuty, jakie mieli przed transakcją wobec PGT. Firma jednocześnie występowała z pozwem do sadu i kierowała do konsumenta wezwanie do zapłaty. Windykator nie kontaktował się wcześniej z dłużnikiem, aby jednoznacznie ustalić kwotę zobowiązania i zaproponować mu polubowne załatwienie sprawy.

Urząd poinformował, że firma ODP zaniechała stosowania tych praktyk już wiosną 2017 r. Decyzja UOKiK zobowiązuje do usunięcia ich skutków.

źródło:

Zobacz więcej