Jeszcze dziś groźne burze z gradem. RCB wydało ostrzeżenia dla kilku województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw (fot. Shutterstock/PARINYA ART)

Według prognoz IMGW, w drugiej części dnia, na Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej możliwe są burze z gradem. Uważajcie! – ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Deszczowy początek tygodnia. Później burze z gradem

Jak informuje IMGW, Europa Wschodnia znajduje się w zasięgu niżów. Niemal w całym kraju w poniedziałek będzie się można spodziewać opadów deszczu....

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego (bez północnej części) i południowej części woj. śląskiego. Prognozowane jest tam wystąpienie burz z opadami deszczu, miejscami od 30 do 40 mm oraz z porywami wiatru do 90 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przestrzega przy tym, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

źródło:

Zobacz więcej