Postapokaliptyczna wizja czy przyszłość? Zobacz, jak możesz pomóc [WIDEO]

„Jeżeli nie będziesz wystarczająco uważny, rzeczywistość, którą znasz tak dobrze, może się zmienić nie do poznania” – ostrzegają autorzy spotu (fot. Youtube/Wody Polskie)

Rozpoczęła się kampania społeczno-informacyjna dotycząca suszy w Polsce. W sieci dostępny jest film „Stop suszy”, przygotowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ukazując możliwe skutki suszy, materiał przywołuje na myśl znane filmy, takie jak „Droga” czy „Mad Max”. Kilka dni wcześniej Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprezentowało Program Przeciwdziałania Skutkom Suszy „Stop Suszy” oraz Program Rozwoju Retencji.

Plan przeciwdziałania skutkom suszy będzie gotowy do końca przyszłego roku

W 2020 r. mają się zakończyć prace nad planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) – poinformował resort gospodarki morskiej i żeglugi...

zobacz więcej

Efektowny spot jest utrzymany w klimacie postapokaliptycznym. Ukazuje skutki, do jakich w przyszłości może doprowadzić susza i brak świadomości, jak istotny jest to problem. W materiale widać wyschnięte rzeki i ludzi czerpiących wodę z kałuż.

– Rzeczywistość, którą znasz tak dobrze, może zmienić się nie do poznania – słyszymy.

Lektor w tle materiału pyta: „Co byś powiedział, gdybyś mógł sobie przekazać wiadomość z przyszłości?”, po czym wymienia szereg wskazówek mogących przeciwdziałać skutkom suszy.

– Jeżeli nie będziesz wystarczająco uważny, rzeczywistość, którą znasz tak dobrze, może się zmienić nie do poznania – słyszymy w spocie.

5 sierpnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował, że wkrótce przez rząd zostanie przyjęty Program Rozwoju Retencji. W ramach programu zaplanowane są 94 inwestycje, które będą realizowane do 2027–2030 roku. Planowana jest, między innymi, budowa 30 nowych zbiorników wodnych. W ciągu siedmiu lat poziom retencjonowanej wody w Polsce ma zwiększyć się o ponad połowę. Na te inwestycje przeznaczonych będzie 14 miliardów złotych.

Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy

Susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy – informuje...

zobacz więcej

Obecnie gromadzimy i przetrzymujemy przez dłuższy czas ok. 4 mld m sześc. wody, co stanowi ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Po realizacji programu ma być to ok. 15 proc. wody.

Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie powiedział, że Program Przeciwdziałania Skutkom Suszy jest już przygotowany do konsultacji. Program „Stop suszy” jest całościowym projektem dotyczącym całego spektrum zagadnień łącznie z analizą i monitoringiem oraz szerokim wachlarzem działań zmierzających do zapobiegania. Jest finansowany ze środków unijnych.

Na konferencji prasowej poinformowano, że rozpoczynają się półroczne konsultacje społeczne dotyczące planu. Mają się one e odbyć w 15 miastach. Polska znajduje się w gronie 10 państw europejskich, które mają opracowany taki plan.

źródło:
Zobacz więcej