RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pentagon alarmuje. Państwo Islamskie wzmacnia struktury konspiracyjne

Tak zwane „Państwo Islamskie” zbudowało w Syrii i Iraku struktury konspiracyjne, informuje Pentagon. Ich liczebność może sięgać 18 tysięcy bojowników. „Pomimo utraty terytorialnego »kalifatu« Państwo Islamskie, w ostatnim kwartale, utrwaliło swoje zdolności powstańcze w Iraku i odrodziło się w Syrii” – czytamy w raporcie generalnego inspektora Departamentu Obrony Glenna Fine'a.

Seria ataków islamistów w Syrii. Państwo Islamskie wciąż groźne

35 żołnierzy syryjskiej armii i sprzymierzonych z nią bojowników zginęło od czwartku w atakach Państwa Islamskiego – poinformowało Syryjskie...

zobacz więcej

Według dokumentu, redukcja sił amerykańskich spowodowała osłabienie zdolności bojowych i wywiadowczych państw sojuszniczych w regionie. Islamscy radykałowie mają być szczególnie aktywni na terytoriach północnego Iraku, gdzie wykorzystują polityczny chaos.

„Nierozwiązywalne wewnątrzkurdyjskie spory i przeciągający się konflikt Kurdów z irackim rządem, dotyczący bogatych w surowce terytoriów, pozwoliły bojownikom Państwa Islamskiego na przegrupowanie i odzyskanie zdolności bojowych” – informuje Glenn Fine. Dodaje, że pozycje radykałów w Iraku są znacznie silniejsze niż w Syrii.

Raport informuje również, że zamieszkiwany przez kilkadziesiąt tysięcy uchodźców obóz Al-Hol w północnej Syrii jest całkowicie zinfiltrowany przez dżihadystów, którzy prowadzą na miejscu rekrutację.

W połowie grudnia prezydent Donald Trump podjął decyzję o wyprowadzeniu wojsk amerykańskich z Syrii. Jego doradcy przekonali go jednak, że realizacja zamierzeń powinna poczekać „na rozwój sytuacji na miejscu”.

źródło:
Zobacz więcej