Syria, Pakistan i Somalia największym zagrożeniem dla pokoju

Indie zmagają się m.in. z konfliktami religijnymi, etnicznymi i politycznymi (fot. PAP/ EPA/FAROOQ KHAN)

Syria, Pakistan i Somalia znalazły się na czele rankingu zagrożenia dla pokoju na świecie, przygotowanego przez Parlament Europejski. Stosunkowo wysokie pozycje zajęły również: Indie, Chiny i Rosja.

Korea Północna wystrzeliła kolejne pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła kolejne dwa pociski balistyczne – poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. To odpowiedź Pjongjangu na wspólne...

zobacz więcej

Najgorzej w opracowanym przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) schemacie zagrożeń dla pokoju i demokracji na całym świecie, wypadły Syria, Pakistan i Somalia. Tuż za nimi uplasowały się: Afganistan, Południowy Sudan, Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowej Afryki, Sudan, Irak, Czad, Jemen i Indie. Dalsze miejsca zajęły: Turcja, Libia, Chiny, Rosja i Iran. Na 13. pozycji za Teheranem, tuż za Kongiem, znalazła się Ukraina, co jest konsekwencją trwającej wojny hybrydowej z Rosją.

Indeks Normandzki (nazwa pochodzi od Normandii, gdzie podczas II wojny światowej alianci wysadzili desant) ma na celu zmierzenie poziomu konfliktu oraz potencjalnego ryzyka takiego konfliktu w nadchodzących latach. W efekcie powstał „ranking stanu i ryzyka konfliktu”.

Każdy z 136 wziętych pod lupę krajów przeanalizowano pod kątem 11 czynników zagrożenia dla pokoju, zdefiniowanych w globalnej strategii Unii Europejskiej, i porównano z sytuacją w regionie. Chodzi m.in. o terroryzm, dezinformację, zagrożenia hybrydowe, zmiany klimatu, bezpieczeństwo cybernetyczne, niestabilność państwa czy broń masowego rażenia.

Skutki wojny domowej

Jak podkreślono w dołączonym do rankingu raporcie, Syria, która w zestawieniu wypadła najgorzej, wciąż zmaga się z rozpoczętą w 2011 r. wojną domową. Konflikt do tej pory spowodował śmierć około pół miliona ludzi, wywołał też ogromne przesiedlenia i zniszczenia w infrastrukturze. Ponad 5,6 mln Syryjczyków jest zarejestrowanych jako uchodźcy w krajach sąsiednich.

Syria gorzej niż średnia globalna wypada pod każdym względem, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę czynniki takie jak: procesy demokratyczne, terroryzm, odporność na dezinformację i gwałtowność konfliktu.

Siły zbuntowanego generała zaatakowały miasto. Dziesiątki zabitych i rannych

Co najmniej 42 osoby zginęły, a ponad 60 osób zostało rannych w ataku z powietrza na miasto Murzuk (Murzuq) na południu Libii – poinformował...

zobacz więcej

W raporcie przeanalizowano również sytuację Indii. Wysokie ryzyko konfliktu w tym kraju – według Biura Analiz PE – wynika w dużej mierze z szeregu nierozwiązanych sporów terytorialnych z Chinami i Pakistanem, które są również potęgami zbrojnymi. Chociaż jest to najbardziej zaludniona demokracja na świecie, Indie zajmują 74. pozycję w Rankingu Niestabilności Państw w 2019 r.

Pomimo wysokiego sukcesu gospodarczego od lat 90. XX wieku kraj ten stoi w obliczu trwających sporów między religiami, kastami i grupami etnicznymi. Indie borykają się też z endemicznym ubóstwem – szacuje się, że 46 mln Hindusów żyje poniżej granicy ubóstwa.

Komuniści i islamiści

Ponadto kraj zajął 7. miejsce w Globalnym Indeksie Terroryzmu 2018, m.in. przez działalność Komunistycznej Partii Indii. Dodatkowo napięcie między Indiami i Pakistanem, szczególnie związane z roszczeniami do regionu Dżammu i Kaszmiru, doprowadziły do powstania wielu grup islamistycznych działających na terytorium Pakistanu.

W rankingu relatywnie wysoko – na 30. miejscu – znalazła się również Ukraina, co wynika z trwającej wojny hybrydowej z Rosją. Konflikt zbrojny we wschodniej części Ukrainy do tej pory pochłonął około 12,8 tys. ofiar, a w jego wyniku ponad 1,5 mln osób zostało przesiedlonych.

„Od 2014 r. Rosja stosuje różnorodne taktyki hybrydowe przeciwko Ukrainie, w tym cyberataki, kampanie dezinformacyjne, przymus energetyczny, presję gospodarczą, presję religijną i ofertę obywatelstwa dla wszystkich Ukraińców” – wskazano w raporcie.

Według Indeksu Normandzkiego Unia Europejska w większości z 11 analizowanych wskaźników wypada lepiej niż reszta świata; bardziej zagrożona niż średnia dla globu jest tylko w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Dało to Unii ósme miejsce wśród państw, w których zagrożenie konfliktem jest najmniejsze. Unię wyprzedziły w rankingu: Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Nowa Zelandia, Australia, Kanada i Urugwaj.

źródło:

Zobacz więcej