Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nie żyje Toni Morrison – noblistka, „słodka, szalona mama”

Toni Morrison (fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)

Nie żyje Toni Morrison. Była pierwszą Afroamerykanką, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Zmarła w Nowym Jorku. Miała 88 lat.

Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska znana z roli Jadwigi Matysiakowej

Aktorka Ludmiła Łączyńska, która od 1957 r. nieprzerwanie wcielała się w rolę Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”, zmarła w...

zobacz więcej

Na Uniwersytecie w Princeton, gdzie wykładała literaturę, studenci nazywali ja „sweet, crazy mama” – słodka, szalona mama, która mobilizowała ich do studiowania i pisania.

Urodziła się w stanie Ohio, w czasach segregacji rasowej w biednej, kolorowej rodzinie. Dzięki buntowniczej naturze i talentowi udało się jej ukończyć Uniwersytet Harvarda. W latach 60-tych uczestniczyła w ruchu na rzecz swobód obywatelskich. Fascynowała ją historia i losy czarnoskórych Amerykanów.

Napisała ponad 30 powieści, książek dla dzieci i esejów. Uhonorowano ją Pulizerem i Medalem Wolności. W 1993 roku otrzymała Nagrodę Nobla.

Wyróżniono ją za powieści charakteryzujące się – jak brzmiało uzasadnienie – wizjonerską siłą i poetyckim stylem, który ożywiał istotne elementy amerykańskiej rzeczywistości.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oddał hołd Toni Morrison. Na jednym z portali społecznościowych nazwał noblistkę „skarbem narodowym”.

źródło:
Zobacz więcej