RAPORT

Pogarda

Księża jak funkcjonariusze publiczni? Poseł PiS: W Polsce jest zjawisko chrystofobii

Najnowsze

Popularne

W liście do ministra sprawiedliwości posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka domaga się, żeby sprawców ataków na duchownych karać tak surowo, jak osoby atakujące funkcjonariuszy publicznych. Politycy, z którymi rozmawiał portal tvp.info nie szliby tak daleko, ale przyznają, że problem istnieje. – Z ostatnich badań OECD wynika, że w Polsce jest zjawisko chrystofobii, czyli ataków na instytucje kościelne, katolików i chrześcijan – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Sobecka w swoim piśmie do ministra Zbigniewa Ziobro przypominała, że w ostatnim czasie doszło do ataków na księży m.in. w Turku, Wrocławiu, Szczecinie i w Warszawie oraz do profanacji ołtarza w Rypinie. – Wydarzenia ostatnich miesięcy nakazują wręcz otoczyć ochroną prawną kapłanów i inne osoby duchowne, które w związku ze swoją przynależnością wyznaniową i prowadzoną w jej ramach działalnością publiczną stają się celami bestialskich ataków – napisała w liście do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego. Za atak na funkcjonariusza publicznego z bronią lub udziałem innej osoby Kodeks karny przewiduje karę do 10 lat więzienia. Jeśli dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to atakujący może spędzić w więzieniu nawet 12 lat.

Funkcjonariuszami publicznymi są oprócz prezydenta m.in. posłowie, senatorowie, sędziowie, komornicy. Ochrona prawna przysługuje też np. policjantom, lekarzom czy strażakom. Czy powinna objąć także księży?

– Jest artykuł 196 Kodeksu karnego, który myślę wystarczy w zupełności – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł Mosiński. Zgodnie z tym artykułem, osoby obrażające uczucia religijne innych, znieważające miejsca lub przedmioty kultu podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowej ochrony kapłanów nie chce też Kukiz'15. – Przede wszystkim dobrze stosujmy to prawo, które jest obecnie. Jeśli jakikolwiek ksiądz lub inna osoba została zaatakowana, to należy surowo karać tych sprawców, a nie dodatkowo zaostrzać lub zagęszczać prawo, żeby później było ono niespójne, bo nie ma tych przypadków aż tak dużo – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł Paweł Szramka.

„To jest próba wprowadzenia szariatu”

Dosadnie inicjatywę Sobeckiej krytykują politycy opozycji. – Księża czy duchowni jakiegokolwiek wyznania nie wykonują żadnych działań w imieniu państwa. Nie grozi im to, co na przykład policjantom, którzy przeprowadzają interwencję. To, że mogą stracić życie na służbie. To, że mogą zostać przez kogoś zaatakowani lub może im się coś stać. To jest próba wprowadzenia szariatu – powiedział portalowi tvp.info poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

Bardziej pobłażliwy jest Grzegorz Furgo z PO. – Nie chcę komentować działań poseł Sobeckiej, którą bardzo lubię. Czasami ma pomysły nie z tej planety. Nie widzę w żaden sposób jakiegoś prześladowania księży czy prześladowania katolików. Polska jest krajem katolickim i wszystko jest normalnie – mówił w rozmowie z nami parlamentarzysta Platformy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej