Pestycydy – podwójne uderzenie w pszczoły

Chińscy naukowcy przeprowadzili badania na pszczołach (fot. Shutterstock/ZhdanHenn)

Dodawane do pestycydów adjuwanty stwarzają dodatkowe zagrożenie dla pszczół. Zwiększają ich śmiertelność, zaburzają lot, osłabiają kolonie i upośledzają rozwój poczwarek – przekonują chińscy naukowcy.

Jedno jabłko zawiera 100 mln bakterii. Nie da się ich zmyć

Jedno jabłko zawiera 100 mln bakterii. Aż 90 proc. z nich znajduje się w nasionach jabłka, a prawie cała reszta – w miąższu. Mikroby obecne w...

zobacz więcej

Tzw. adjuwanty pomagają rozprowadzać środki chroniące rośliny i zwiększają ich przyleganie. Dotąd zakładano, że nie stanowią większego zagrożenia dla środowiska. Jednak kolejne badania wskazują na ich toksyczne działanie na ekosystemy.

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Environmental Toxicology and Chemistry” odkryli, że w połączeniu z pestycydami adjuwanty wyraźnie szkodzą one pszczołom.

Naukowcy przeprowadzili badania częściowo w laboratorium, a częściowo w terenie.

Pokazały one, że działając samodzielnie, trzy różne dodawane do pestycydów adjuwanty nie wywoływały u pszczół żadnych gwałtownych reakcji. Kiedy jednak badacze dodali do nich pestycyd - acetamiprid, zaobserwowali silne oddziaływanie toksyczne.

W grupach pszczół traktowanych tą mieszkanką znacząco wzrosła śmiertelność w porównaniu do pszczół wolnych od chemikaliów, a także pszczół traktowanych tylko pestycydem.

Co więcej, jeszcze długo po działaniu chemikaliów, badacze notowali zaburzenia lotu owadów, osłabienie kolonii i problemy z rozwojem poczwarek.

Komentując wyniki, autorzy badania twierdzą, że „pomaga ono zrozumieć złożone relacje między składem pestycydów a ich szkodliwością dla pszczół”. Ich zdaniem „potrzebne są dalsze badania nad oceną bezpieczeństwa adjuwantów i ich wspólnym działaniem razem z aktywnymi składnikami na nieszkodliwe gatunki”.

Autorami odkrycia są naukowcy z Chińskiej Akademii Badań Rolniczych.

źródło:

Zobacz więcej