RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zagadka zacienionych kraterów. „Pomoże w długofalowej eksploracji Księżyca”

Merkury to planeta znajdująca się najbliżej Słońca (fot. NASA)

Najbliższa Słońcu planeta – Merkury oraz Księżyc, w pobliżu biegunów mogą mieć więcej wodnego lodu niż wcześniej zakładano. Specjaliści z NASA uważają, że znajdować się on może w permanentnie zacienionych kraterach.

NASA odkryła planetę, na której może istnieć życie

Dwie kolejne planety – okrążające tę samą gwiazdę – odkryto dzięki bliższym badaniom innej planety, odkrytej niedawno przez kosmiczny teleskop...

zobacz więcej

Wcześniejsze badania teleskopowe i prowadzone za pomocą sond wskazały na istnienie przypominających lodowce formacji lodowych na Merkurym, jednak nie odkryto ich dotąd na Księżycu.

Autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „Nature Geoscience” przeanalizowali dane pochodzące z sond Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) i MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging (MESSENGER) na temat 15 tys. kraterów o średnicy od 2,5 do 15 km znajdujących się na powierzchni Księżyca i Merkurego. Odkryli, że w pobliżu północnego bieguna Merkurego i południowego bieguna Księżyca są one o 10 proc. płytsze.

– Zauważyliśmy, że płytkie kratery ulokowane są głównie w pobliżu miejsc, niedaleko południowego bieguna Księżyca, gdzie wykryto wcześniej powierzchniowy lód. Nasze wyniki wskazują, że to spłycenie jest najprawdopodobniej spowodowane obecnością przysypanych, grubych złóż lodu – tłumaczy Lior Rubanenko z University of California, Los Angeles.

Zanieczyszczony lód

Księżycowy lód, w przeciwieństwie do znajdującego się na Merkurym, jest w dużej mierze zanieczyszczony – głównie wymieszany z regolitem. Prawdopodobnie do zanieczyszczenia dochodziło w długim przedziale czasu.

Odkrycie może rozwiązać zagadkę mniejszej ilości lodu obserwowanego dotąd na Księżycu niż na Merkurym. Jednocześnie stanowi ważną informację dla planów eksploracji ziemskiego satelity.

– Jeśli zostanie to potwierdzone, potencjalny rezerwuar zamrożonej wody może być wystarczająco masywny, aby podtrzymać długofalową eksplorację Księżyca – ocenia dr Noah Petro z NASA's Goddard Space Flight Center, badacz uczestniczący w projekcie LRO.

Tymczasem na Merkurym sonda MESSENGER wykonała zdjęcia lodowych złóż.

– Pokazaliśmy, że polarne złoża lodowe Merkurego w przeważającej części złożone są z lodu wodnego i są powszechne w obu rejonach polarnych planety – wskazuje Nancy Chabot, członkini programu MESSENGER.

– Złoża lodowe Merkurego wydają się dużo bardziej jednolite niż księżycowe, a przy tym stosunkowo młode. Być może pojawiły się lub uległy odnowieniu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu milionów lat – dodaje.

Bieguny Merkurego i Księżyca należą do najzimniejszych miejsc w Układzie Słonecznym. To dlatego, że w przeciwieństwie do Ziemi oś ich obrotu jest tak ustawiona, że w regionach biegunowych Słońce nigdy nie wschodzi wysoko nad horyzont.

źródło:

Zobacz więcej