RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Nie możemy cofnąć krzywd wyrządzonych narodowi polskiemu”. Obchody rocznicy Rzezi Woli

Najnowsze

Popularne

Na warszawskiej Woli uczczono Polaków zamordowanych przez Niemców. Uroczystość odbyła się przy pomniku Pamięci 50 tys. Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Na zakończenie przeszedł Marsz Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy; zapalono znicze w miejscu wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”.

Prezydent: Niech pamięć o niewinnych ofiarach sierpnia 1944 r. nieustannie nam towarzyszy

Niech pamięć o niewinnych ofiarach sierpnia 1944 r. nieustannie nam towarzyszy i będzie dla nas motywacją do budowy lepszego, bezpieczniejszego...

zobacz więcej

Do rzezi cywilów mieszkających na Woli i Ochocie doszło na początku sierpnia 1944 r.

Hołd pomordowanym cywilom oddał prezydent Andrzej Duda, pisząc w liście odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, że mieszkańcy Warszawy byli niewinnymi ofiarami zbrodniczej polityki Niemiec.

W uroczystości wziął udział m. in. Nicolas Häckel, burmistrz gminy Sylt. Przez wiele lat burmistrzem miasta Westerland w tej gminie był zbrodniarz wojenny Heinz Reinefarth. To on kierował wojskami niemieckimi, które mordowali cywilów w Warszawie.Nicolas Häckel oddając hołd pomordowanym i prosił o wybaczenie. – Nie możemy cofnąć krzywd wyrządzonych narodowi polskiemu, możemy i musimy jednak stawić czoło przeszłości, nazwać winę naszych przodków; musimy uczynić wszystko, by uświadomić naszym dzieciom i wnukom, że takie bestialskie czyny nigdy więcej nie mogą się powtórzyć. W poczuciu pokory proszę o przebaczenie oraz pojednanie naszych połączonych przez los społeczeństw – powiedział Häckel.

75. rocznica Rzezi Woli. Na Powązkach odrestaurowano kwaterę nastoletnich harcerek

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej,...

zobacz więcej

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej przypominał, że podczas powstania doszło w Warszawie do potwornych zbrodni, które nigdy nie zostały rozliczone.

– Rzeź Woli pozostanie na zawsze pozostanie synonimem nieludzkiego barbarzyństwa i okrucieństwa okupantów. Wciąż wszyscy czujemy ból, tym większy, że wielu ze sprawców tej strasznej zbrodni uniknęło kary, na czele z jej dowódcą – powiedział wiceprezydent Warszawy.

Dodał, że pamięć o tragedii mieszkańców Woli nakłada na nas ważne moralne zobowiązanie: „żeby po prostu pamiętać; podtrzymywanie tej pamięci jest naszym obowiązkiem, o ten obowiązek pamięci wołają prochy tutaj zamordowanych”.

W sierpniu i wrześniu 1944 r. zginęło lub zostało zamordowanych około 180 tys. mieszkańców stolicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej