RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Europoseł PiS: Robert Biedroń zje teraz własny język

– Robert Biedroń nie wystartuje w tych wyborach, ponieważ nie będzie chciał rezygnować z mandatu europosła. Zje w ten sposób własny język, bo wcześniej to wyborcom obiecał – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki. W rozmowie z portalem tvp.info politycy skomentowali decyzję lidera Wiosny, który wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zrezygnuje z mandatu eurodeputowanego, żeby objąć mandat poselski.

Zandberg: Startujemy jako KW Lewica, bazą organizacyjną startu – SLD

W zbliżających się wyborach do parlamentu wystartujemy jako Komitet Wyborczy Lewica; bazą organizacyjno-prawną tego startu będzie SLD –...

zobacz więcej

Niektórzy parlamentarzyści sugerują, że wpływ na decyzję lidera Wiosny mogły mieć wyraźnie wyższe zarobki europosłów.

– Są politycy, którzy nie przyszli do parlamentu dla pieniędzy. Jest wielu takich polityków. Chyba Robert Biedroń do nich nie należy – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł Porozumienia Zbigniew Gryglas.

Jeszcze w lutym Biedroń deklarował, że chce być i będzie premierem, dlatego powalczy o mandat posła.

– Robert Biedroń już raz zdradził swoich wyborców obiecując, że nie przyjmie mandatu europosła i przyjął - mówił portalowi tvp.info poseł Kukiz'15 Łukasz Rzepecki. Parlamentarzysta spodziewa się, że nie rola Biedronia, tylko bratobójcza walka na opozycji zdominuje kampanię lewicy.

- Dzisiaj widzimy bój na lewicy z Platformą Obywatelską. Platforma ma dzisiaj twarz Barbary Nowackiej z Inicjatywy Polskiej, więc oni toczą zaciekle swój bój. Mam nadzieję, że tak się powyrzynają, że jedna i druga formacja zrobi bardzo słaby wynik – powiedział portalowi tvp.info Rzepecki.

Biedroń nie wystartuje w wyborach. Zostanie szefem sztabu Lewicy

Lider Wiosny Robert Biedroń zostanie szefem sztabu Lewicy w wyborach do parlamentu. W skład sztabu wejdzie m.in. były prezes TVP Robert Kwiatkowski.

zobacz więcej

Na razie politycy Platformy Obywatelskiej nie chcą jednak krytykować lewicy.

– Myślę, że Robert Biedroń budował swój ruch zapowiadając, że będzie kandydował w wielu miejscach. Wiemy, że nie da się tak zrobić. Wybrał Parlament Europejski. Ja nie uważam, że to jest zdrada. To jest zmiana zdania. Tak bym to nazwał – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł PO Robert Kropiwnicki.

O tym, że lider Wiosny nie wystartuje do Sejmu, poinformował na konferencji prasowej przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. W Komitecie Wyborczym Lewica europoseł będzie jednak pełnił funkcję szefa sztabu wyborczego.

– Taką podjęliśmy decyzję. Lewica ma na siebie plan nie ttylko krótkofalowy, ale także długofalowy. Podejmujemy decyzje strategiczne, które mają doprowadzić do tego, że lewica wróci na trwałe i z większą mocą na polską scenę polityczną. Dzisiaj Wiosna nie jest sama, startujemy w szerszej formule – tłumaczył na konferencji Biedroń pytany o to, dlaczego nie kandyduje do Sejmu.

Bazą organizacyjno-prawną Komitetu Wyborczego Lewica będzie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Nie będzie to start w formule koalicyjnej, ponieważ politycy SLD, Wiosny i Partii Razem zadeklarowali, że próg wyborczy, który muszą przekroczyć to 5 proc., charakterystyczny dla komitetów partyjnych. W przypadku komitetów koalicyjnych to 8 proc. Wcześniej media informowały, że SLD zmieni nazwę na Lewica.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej