RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Policja: Wykonamy czynności wyjaśniające w sprawie słów Owsiaka

Podczas festiwalu zmarły dwie osoby, odnotowano 121 przestępstw i 91 wykroczeń. Policja interweniowała 500 razy (fot. PAP/Lech Muszyński)
Podczas festiwalu zmarły dwie osoby, odnotowano 121 przestępstw i 91 wykroczeń. Policja interweniowała 500 razy (fot. PAP/Lech Muszyński)

W sprawie słów Jerzego Owsiaka, które padły pod koniec Festiwalu Pol'and'Rock, policja wykona czynności wyjaśniające. Czynności te pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy można wszcząć postępowanie - poinformowała lubuska policja. Prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sugerował, że z powodu służbowych lotów marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego brakuje pieniędzy dla chorych na raka.

Owsiak na Pol'and'Rock: Odp***lcie się od Westerplatte! Znajdę kumpli i rozsadzimy to od środka!

– Ja bym tego jako mowę nienawiści nie zakwalifikowała – mówiła w TVP Info Julia Zimmerman, członek Zarządu Krajowego Lewicy Razem, odnosząc się do...

zobacz więcej

– Czemu nie karzecie polityków, którzy zapi***lają samolotami za moje, k***a, pieniądze? Dlaczego ich nie pociągniecie do odpowiedzialności? Nie ma na to zgody! – mówił na zakończenie Festiwalu Pol'and'Rock lider organizującej imprezę Fundacji WOŚP.

– Bądźcie z nami na Finale WOŚP. 176 mln. A wy, k***a, ile wywalacie pieniędzy na loty? Pacjenci onkologiczni nie mają się jak leczyć. To co wy, k***a, do nas macie? – pytał Owsiak. Policja potwierdziła, że na jego wypowiedź spływają skargi i że podejmie w tej sprawie czynności wyjaśniające.

– My zajmujemy się każdym wykroczeniem, każdym przestępstwem. Jeżeli takie informacje spływają, jesteśmy zobowiązani, żeby jako policja wykonać czynności wyjaśniające w zakresie przestępstwa czy wykroczenia – wyjaśnił podkom. Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji.

– Tak samo będzie i w tym wypadku. Niezależnie od tego, czy informacja ta spłynęła bezpośrednio na policję, czy została przekazana przez media – zapewnił Jaroszewicz .

Jak dodał, czynności wyjaśniające mają odpowiedzieć na pytanie, czy postępowanie związane z wykroczeniem lub przestępstwem można wszcząć, czy nie.

500 interwencji, blisko setka zatrzymanych. Policja podsumowała „Pol'and'Rock”

Podczas festiwalu XXV „Pol’and’Rock” policja zarejestrowała 121 przestępstw i 91 wykroczeń, doszło do 500 interwencji, zatrzymano 97 osób. Tak...

zobacz więcej

Pol'and'Rock to jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna edycja trwała oficjalnie od 1 do 4 sierpnia. Na pięciu scenach zaprezentowało się kilkudziesięciu artystów z Polski i świata. Dwóch uczestników zmarło podczas imprezy z powodu zatrucia amfetaminą, blisko setkę innych zatrzymała policja. Mundurowi interweniowali podczas festiwalu w sumie 500 razy, odnotowano 121 przestępstw i 91 wykroczeń.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński za loty służbowe z udziałem rodziny i zadeklarował wpłatę kwoty 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapowiedział, że tego samego dnia zostaną opublikowane informacje o tych lotach.

Kuchciński wyjaśnił, że od początku kadencji „przyjął model pracy marszałka, który działa nie tylko na forum izby poselskiej, w budynku Sejmu w Warszawie, ale także pracuje aktywnie w kraju i za granicą”.

– Stąd wynika duża liczba spotkań i wyjazdów na uroczystości, w których biorę i brałem udział, zapraszany przez organizatorów. Takich spotkań od początku kadencji odbyło się ponad 900, niejednokrotnie kilka dziennie, w tym w soboty i w niedziele – wyjaśniał.

Owsiak o zgonach na Pol’and’Rock: Z przyczyn naturalnych. Prokuratura: Zatrucie amfetaminą

Sekcja zwłok 35-letniego mężczyzny, którego ciało odnaleziono na Pol’and’Rock Festiwal w Kostrzynie nad Odrą wykazała, że zmarł on w wyniku...

zobacz więcej

Marszałek Sejmu podkreślił, że wszystkie przypadki korzystania ze specjalnego transportu lotniczego miały związek z podróżami służbowymi. W 23 przypadkach na pokładzie oprócz Kuchcińskiego podróżowali jego najbliżsi. Polityk zwrócił uwagę, że nie jest to sprzeczne z instrukcją HEAD regulującą loty specjalnych samolotów wojskowych.

Mimo to, jak przypomniał, podjął w związku z tymi lotami decyzję o wpłaceniu kwoty 15 tys. złotych na Caritas i klinikę „Budzik”.

– Niezależnie od motywów przyświecających moim działaniom rozumiem, że korzystanie z przysługujących marszałkowi Sejmu środków transportu także przez moją rodzinę może budzić społeczne kontrowersje – przyznał Kuchciński.

Polityk zapowiedział także, że wpłaci 28 tys. zł na modernizację polskich sił zbrojnych w związku z przelotem jego żony z Rzeszowa do Warszawy (po tym, jak Kuchciński służbowo przyleciał do Rzeszowa), mimo, że samolot, którym leciała, i tak zgodnie z planowanym obiegiem wracałby do stolicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej