Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Odnaleziono głowę posągu Aleksandra Macedońskiego

Głowę rzeźby odnaleźli pracownicy muzeum porządkujący magazyn (fot. CM Dixon/Print Collector/Getty Images)

Głowę starożytnego kamiennego posągu przedstawiającego Aleksandra III Macedońskiego, którą od wielu lat uważano za bezpowrotnie utraconą, odnaleźli pracownicy muzeum w północnej Grecji... w magazynach.

Grób Aleksandra Wielkiego odnaleziony? Wkrótce otwarcie sarkofagu

Archeolodzy w Egipcie przygotowują się do otwarcia ponad trzymetrowego sarkofagu wykopanego w Aleksandrii. Eksperci uważają, że może on zawierać...

zobacz więcej

Jak poinformowała archeolog Andżelika Kottaridi cytowana przez Greek Reporter, zaginiony fragment rzeźby znajdował się w magazynach Muzeum Archeologicznego w Werii. W pobliżu tego miasta artefakt został odkryty kilkadziesiąt lat temu.

Prawdopodobnie tuż po odkryciu kamiennej głowy Aleksandra III, króla Macedonii w latach 336-323 p.n.e. i jednego z największych zdobywców w historii, artefakt umieszczono w magazynie muzealnym bez odpowiednich adnotacji w kartotekach.

Bezcenny fragment odnaleźli pracownicy muzeum porządkujący magazyn, gdy odsunęli umieszczone w narożniku pomieszczenia skrzynie z antycznymi naczyniami ceramicznymi.

Po renowacji i konserwacji rzeźbiona głowa zostanie umieszczona jako eksponat w muzeum w Werginie, gdzie znajdują się królewskie groby kilku władców starożytnej Macedonii, w tym grobowiec Filipa II, ojca Aleksandra.

źródło:

Zobacz więcej