RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Odsłonięcie odnowionych grobów sanitariuszek. Zginęły podczas Rzezi Woli

Podczas rzezi Woli w pierwsze dni sierpnia 1944 roku hitlerowcy wymordowali od 30 do 60 tysięcy osób (fot. Adam Guz/Gallo Images Poland/Getty Images)

Na warszawskich Powązkach Wojskowych zostanie odsłonięta wyremontowana kwatera sanitariuszek zamordowanych podczas Rzezi Woli. Uroczystość odbędzie się w dniu 75. rocznicy ich śmierci.

Złotowski: Niemcy nie wiedzą o bezmyślnym zburzeniu Warszawy po powstaniu

– To, co się stało po powstaniu, to bezmyślne i bezcelowe zburzenie Warszawy, o tym Niemcy nie wiedzą, my musimy im to pokazać – powiedział w...

zobacz więcej

Odnawianie grobów powstańców to element akcji „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”. Sanitariuszki pochowane w odnowionej kwaterze to harcerki w wieku od 14 do 17 lat. Pomagały rannym od początku powstania. Piątego sierpnia były w szpitalu św. Łazarza na Woli, skąd hitlerowcy wypędzili i rozstrzelali 1200 osób, pacjentów i kadrę szpitala. Tego dnia zginęło także dziesięć nastoletnich sanitariuszek. Razem ze swoją opiekunką zostały pochowane na Powązkach.

Uroczystość odsłonięcia odrestaurowanej kwatery rozpocznie się o godz. 10. Wezmą w niej udział rodziny sanitariuszek, powstańcy warszawscy i asysta honorowa Wojska Polskiego.

Podczas rzezi Woli w pierwsze dni sierpnia 1944 roku hitlerowcy wymordowali od 30 do 60 tysięcy osób. Eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy była jedną z największych masakr na ludności cywilnej podczas drugiej wolny światowej.

Akcja „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” ma na celu ratowanie zniszczonych, zapomnianych grobów Powstańców. Projekt można wspomóc finansowo poprzez stronę PolakPomaga.pl.

źródło:
Zobacz więcej