Prezydent: Świat wartości góralszczyzny jest jednoznaczny: dobro i zło. Zła nie wpuścicie

– To właśnie górale jako pierwsi powiedzieli: My pokażemy, że jest wolna Polska. Bo jesteśmy wolni, bo zawsze byliśmy wolni w sercu i zawsze byliście Polakami – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan w Nowym Targu. Podkreślał, że „świat wartości góralszczyzny jest jednoznaczny: Jest dobro i jest zło”. – I zła nie wpuścicie – dodał.

Prezydent do powstańców warszawskich: Jesteście bezcennym skarbem historii

– 75 lat minęło od czasu, kiedy młodzi ludzie w Warszawie, wreszcie – po latach tęsknot – mogli dzięki własnemu uporowi, bohaterstwu i odwadze,...

zobacz więcej

Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan zorganizowany został w ramach obchodów stulecia istnienia organizacji, które w całości objęte są patronatem prezydenta

Dziękując za zaproszenie powiedział, że przybył do mieszkańców „Podhala, Orawy, Spiszu, Sądecczyzny”, by „z całą mocą podkreślić” wkład polskich górali w odzyskanie niepodległości.

– Nie sposób ocenić ten wkład, bo to nie tylko wkład walki o tradycję, o kulturę, o tożsamość, ale to przecież także i lata walki zbrojnej, to wspomniana dziś przez JE Księdza Arcybiskupa w czasie homilii Rzeczpospolita Zakopiańska na czele z naszym wspaniałym pisarzem Stefanem Żeromskim, ale przecież ta Rzeczpospolita Zakopiańska to właśnie górale – przypominał Andrzej Duda.

– To ich serce, ich poczucie związku z ojczyzną, ich poczucie przynależności do wielkiej polskiej wspólnoty, do narodu, który przetrwał 123 lata zaborów i pragnął mieć własne państwo. To właśnie górale stanęli jako pierwsi i powiedzieli: My pokażemy, że jest wolna Polska. Dlaczego? Bo my tak naprawdę jesteśmy wolnymi ludźmi, bo zawsze byliśmy wolni w sercu – mówił prezydent.

Szef państwa podkreślił, że „w połowie z pochodzenia jest związany z góralszczyzną”. – Teraz, kiedy służę Rzeczpospolitej już od lat, ile razy pojadę do stryja, do ciotki i wejdę do domu, gdy spojrzę jak ciotka mnie wita, to od razu wiem, czy dobrze służę Rzeczpospolitej, czy nie. Nie muszę jej o nic pytać – wyznał.

Prezydent odniósł się do słów arcybiskupa o „tęczowej zarazie”

Abp Marek Jędraszewski ma ogromny szacunek do człowieka, chyba nikt w to nie wątpi – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. W jego ocenie...

zobacz więcej

– Ta wspaniała gaździna, matka, żona, ma jednoznaczny świat wartości: jest dobro i jest zło. I albo czynisz dobro, albo czynisz zło. I taka właśnie jest góralszczyzna. I dziękuję wam, że zawsze umiecie dobro nazwać dobrem i je docenić, zło nazwać złem i zwalczać je. I twardo mówić, że zła nie wpuścicie. To jest właśnie ten tak bardzo ważny kręgosłup polskości – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że w życiu pokoleń górali, naznaczonym ciężką pracą i nieraz niedostatkiem, zawsze obecna była wiara, która do dziś jest dla nich ważna.

– Chciałem Wam życzyć, żebyście zawsze rozumieli, co to znaczy zachować swoją tradycję w połączeniu z nowoczesnością, której nadejście jest nieuchronne i którą przyjmować trzeba. Ale żebyście z tej nowoczesności dobrze rozumieli, co warto przyjąć, a co trzeba odrzucić. To też jest ogromnie ważna umiejętność. Zawsze to umieliście – napominał prezydent.

źródło:
Zobacz więcej