RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Iran przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec

Irański Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec „szmuglujący ropę naftową do kilku państw arabskich” – poinformowała irańska telewizja państwowa, nie podając więcej szczegółów.

Polski MSZ wzywa Iran do natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu – podało w sobotę...

zobacz więcej

Tankowiec „przewoził 700 tys. litrów paliwa. Na pokładzie tankowca zatrzymano siedmiu marynarzy różnych narodowości” – przekazał dowódca Korpusu, Ramezan Zirahi, cytowany w telewizji.

Jak przekazała irańska agencja Fars, operacja specjalnej jednostki irańskich sił miała miejsce w środę w pobliżu wyspy Farsi w północnej części Zatoki Perskiej. Na wyspie Farsi mieści się baza marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, zwanym też Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji.

Tankowiec został przekazany do portu w Buszerze nad Zatoką Perską, a „ładunek przemycanego paliwa został dostarczony władzom” w porozumieniu z irańskim sądem – podano w komunikacie Korpusu, na który powołuje się agencja AFP. Tankowiec kierował się do krajów arabskich w Zatoce – przekazał gen. Zirahi.

Więcej szczegółów na temat przejęcia statku nie ujawniono: nie wiadomo w jakich okolicznościach miało to miejsce, ani pod czyją banderą pływał tankowiec.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

„Maksymalna presja”. Szef irańskiego MSZ objęty sankcjami

Stany Zjednoczone postanowiły nałożyć sankcje na ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa – poinformował pragnący zachować...

zobacz więcej

Najpierw jednak, na początku lipca, u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

W reakcji na incydent ze Steną Impero Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Utworzona po rewolucji islamskiej w 1979 r. Gwardia Rewolucyjna składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych; jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

źródło:
Zobacz więcej